HomeiPadiPad Air 3 – co bude mít nového a na co se můžeme těšit

iPad Air 3 – co bude mít nového a na co se můžeme těšit

Pokud přemýšlíte nad tím, co asi Apple plánuje pro iPad Air 3, věřte, že nejste sami. Přinášíme vám souhrn všech možných dosavadních novinek, fám a dohadů, týkajících se připravovaného tabletu od Applu. Určitá část laické i odborné veřejnosti očekávala jeho uvedení na letošní březnové konferenci, ta však místo něj přinesla 9.7 palcový iPad Pro. Kde tedy zůstal iPad Air 3? Ozývají se hlasy, které tvrdí, že Apple uložil linii Air k ledu. Pravdou je, že iPad 2 si drží svou pozici prakticky od svého uvedení na stejné úrovni a cenu kolem padesáti liber. iPad Pro se zhruba stejnou velikostí má cenu znatelně vyšší. Jinými slovy – pro třetí iPad Air tu prostor rozhodně je, ačkoliv bližší oficiální info zatím zcela chybí. Co tedy nejspíš můžeme očekávat?

Kdy se dočkáme iPadu Air 3?

Nejspíš v říjnu tohoto roku. iPad Air 2 spatřil světlo světa v říjnu 2014, a jak jsme již zmínili, řada lidí očekávala „trojku“ následující rok. V březnu 2015 jsme se však místo toho dočkali menšího iPadu Pro. Asi by nikoho nepřekvapilo, kdyby vyšel spolu s iPhonem 7 již letos v září.

Jaký bude? Určitě tenčí, lehčí a výkonnější.

Cenové odhady jsou zatím poměrně divoké a pohybují se v rozmezí od čtyř set do pěti set šedesáti liber. Třetí iPad Air je zatím obestřen tajemstvím, co se technických specifikací týče. Jistě se můžeme těšit na řadu vylepšení.

Apple s největší pravděpodobností ještě více zapracuje na důvodech, proč tato řada iPadů nese označení „Air“, a to za současného vylepšení hardwaru. Těžkopádný čtyřreproduktorový tablet ve stylu iPadu Pro tedy rozhodně nečekejme.

Velikost úhlopříčky displeje zůstane nejspíš zachována, jsou však jisté šance, že vylepšení se dočkají vlastnosti jako jas nebo světlost. Rozlišení bude mít nejspíš i nadále hodnoty 2,048 x 1,536 s 264 pixely na palec.

Funkci 3D Touch, známou z šestkové řady iPhonů, však tentokrát stále ještě nečekejte – vzhledem k tomu, že si nenašla ani svou cestu do iPadů Pro, nedočká se jí ani „nižší“ řada tabletů.

iPad Air 3 by mohl být osazen klasickým A9 čipem, známým z iPhonu 6S a 6S Plus. Pokud by Apple chtěl nový iPad Air ještě ztenčit, znamenalo by to, že by musel „osekat“ i baterii, což by mělo za následek její kratší životnost.

Fotoaparát

Nový iPad Pro je vybaven 12megapixelovým fotoaparátem, zatímco u iPadu Air 2 a většího iPadu Pro je to jen 8 megapixelů. iPad Air 2 se sice dočkal lepšího zadního fotoaparátu, je však nepravděpodobné, že by Apple měl v plánu v tomto směru jakkoliv překonávat iPad Pro. A zřejmě ho nebude překonávat ani co se týče parametrů předního fotoaparátu.

Apple-iPad-Air-2-Review-Photo6

Hardware

Jak jsme již zmiňovali, u iPadu Air 3 se očekává procesor A9, který odvádí poměrně dobrou službu u iPhonů 6S a 6S Plus. Je to minimální odhad – iPad Pro je osazen procesorem A9X, iPad Air 2 pak procesorem A8X, který je 1,4krát rychlejší, než A7 z iPadu Air. Air 2 má kapacitu RAM 2GB, stejně jako iPad Pro 9.7, zatímco větší iPad Pro disponuje kapacitou RAM o velikosti 4GB. U „Air trojky“ se předpokládá kapacita 2GB. Co se paměti týče, vyrábí se iPad Air ve variantách 16GB, 64GB a 128GB, přičemž posledně jmenovaný model byl nedávno vyřazen. Proslýchá se, že podobně jako iPhone se i iPad Air zbaví 16GB verze.

Software

Pokud nový iPad Air spatří světlo světa letos na podzim, logicky bude běžet na iOS 10, představeném při letošním WWDC. Ten nabídne například propracovanější uzamčenou obrazovku, podporu aplikací třetích stran u Siri nebo novou aplikaci Home, která může z vašeho iPadu udělat chytrý ovladač pro domácnost. Samozřejmostí u iPadu Air 3 by pak mělo být Touch ID, Bluetooth 4.2 nebo Lightning konektor.