HomeJablečné novinkyJádro iOS 10 je nezašifrované záměrně, uvedl Apple – bude systém bezpečný?

Jádro iOS 10 je nezašifrované záměrně, uvedl Apple – bude systém bezpečný?

Když Apple na letošní WWDC představil iOS 10, mnozí vývojáři byli velice překvapeni – jádro operačního systému, kernel, totiž zůstalo nezašifrované.

„Mezipaměť kernelu neobsahuje žádné uživatelské údaje, a díky jeho rozšifrování jsme schopni optimalizovat výkon operačního systému bez ohrožení zabezpečení,“ uvedl mluvčí Applu pro server TechCrunch.

Jádra předchozích verzí mobilních operačních systémů zůstávala zašifrována, takže mnozí vývojáři či výzkumní pracovníci často tápali v temnotách. Kernel spravuje nejen zabezpečení zařízení, ale má „na starost“ například i způsob, jakým aplikace v iPhonu či iPadu získávají přístup k hardwaru zařízení.

Šifrování je na jednu stranu spojené s bezpečností, jeho absence však v tomto případě neznamená, že by zařízení, běžící na iOS 10, byla méně bezpečná či zajištěná. V praxi to bude znamenat pouze to, že výzkumníci a vývojáři budou moci jádro operačního systému v rámci svých možností řádně prozkoumat – v historii operačních systémů Applu to bude vůbec poprvé – a veškeré nedostatky v zabezpečení naopak mohou vyjít najevo mnohem rychleji. Jakmile budou totiž odhaleny jakékoliv chyby, mohou být opraveny velice rychle.

touid

Na druhou stranu je také stejně rychle možné objevených bezpečnostích chyb využít. Nezašifrování jádra je ze strany Applu vzácným krokem transparence. Společnost je natolik proslulá svou uzavřeností, co se citlivých informací o produktech – ať už hardwarových, nebo softwarových – že se dokonce i někteří bezpečnostní experti zprvu domnívali, že byl kernel dešifrován nedopatřením. Taková chyba by obzvlášť u Applu byla velice nepravděpodobná. „Bylo by to podobné přehlédnutí, jako byste při konstrukci výtahu zapomněli na dveře,“ řekl expert na iOS bezpečnost Jonathan Zdziarski magazínu MIT Technology Review.

Apple započal svůj posun směrem k větší transparentnosti zejména v bezpečnostních otázkách, a to především v důsledku svého souboje s FBI ve věci odemknutí iPhonu střelce ze San Bernardina. Když FBI vyzvala Apple k odemčení přístroje, Tim Cook napsal neobvyklý otevřený dopis všem zákazníkům Applu, kde zdůvodnil, proč se rozhodl odmítnout.

Kernel je anglický název pro jádro operačního systému. Je to ta část operačního systému, která je do paměti zaváděna při bootování. Přiděluje například jednotlivým procesům, aplikacím či ovladačům paměť procesoru a další parametry.