HomeJablečné novinkyKdo potřebuje stylus? Apple si myslí, že vy. A chce ho pro vás řádně vylepšit

Kdo potřebuje stylus? Apple si myslí, že vy. A chce ho pro vás řádně vylepšit

Apple se snaží o to, aby jejich zprvu zavrhovaný stylus měl co nejširší možnosti ovládání. Nechal si patentovat dotykový stylus, který umožní jeho majitelům manipulovat s objekty na displeji v závislosti na tom, jak a kam přiloží své prsty přímo na peru. Žádost o patent byla poprvé podána v prosinci roku 2014, tedy relativně dlouho předtím, než Apple uvedl svůj první stylus na světový trh. Cupertino oznámilo zahájení produkce Apple Pencil na podzim roku 2015, čímž nabídlo vylepšené možnosti práce uživatelům iPadu Pro.

S Apple Pencil cílila společnost především na kreativce, kterým záleží na dokonalé přesnosti, které se na touchscreenu mnohem hůře dosahuje pouhým dotykem prstu. Své využití však Apple Pencil našla i při práci v kancelářských balíčcích nebo při zapisování poznámek.

Zmíněná cílová skupina – a nejen ona – by tedy jistě uvítala ještě více vylepšený stylus.

Patent nese název Stylus With Touch Sensor. Budoucí stylus by měl umět rozeznat, zda s ním otáčíte, kam pokládáte prst a jakým způsobem ho tisknete – a tomu přizpůsobit konkrétní akci. Škála možností využití těchto vlastností je velmi široká. V budoucnosti už by vám mělo pouhé ovládání stylusu stačit k tomu, abyste například zvolili v grafickém programu velikost nebo druh štětce nebo ovládali parametry uživatelského rozhraní jako například úroveň zvětšení. Dalším příkladem by mohla být například možnost scrollovat na stránce pouhým posouváním prstu po stylusu.

17345-14766-160623-Stylus-l

Druhá stránka věci je fakt, že Apple si za dobu své existence nechal patentovat obrovskou řadu nápadů a technologií, z nich většina nebyla nikdy realizována. Patenty mohou být podávány i v rámci jakéhosi konkurenčního boje s ostatními technologickými společnostmi. Je to však každopádně zajímavou ukázkou posunu v myšlení společnosti. Jmenovaná vylepšení s sebou samozřejmě nesou i riziko zkomplikování uživatelského rozhraní. Nechme se překvapit, jak daleko Apple dotáhne myšlenku stylusu, o kterém bychom si za dob Steva Jobse mohli nechat jen zdát.

17345-14768-160623-Stylus-2-l

Apple Pencil je stylus, určený pro iPady Pro. Jeho vydání bylo oznámeno 9. září 2015, do prodeje se dostal 11. listopadu téhož roku. S dotykovým zařízením komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth, nabízí detekci sklonu a citlivé tlakové senzory. iPad Pro dokáže přirozeně rozeznat práci rukou a stylusem, takže si uživatel při práci s Apple Pencil může opřít ruku o displej. Apple Pencil nemá baterii – nabíjí se přes Lightning konektor zapojením do zařízení. Zajímají vás zkušenosti s Apple Pencil? Podívejte se na tento díl pořadu Apple na MAX: