HomeMacApple spustil testovací provoz Safari 10

Apple spustil testovací provoz Safari 10

Apple zahájil testovaní internetového prohlížeče Safari 10 pro vývojáře, a to na vydáních macOS. Připravuje ho tak na podzimní oficiální vydání, určené i uživatelům operačních systémů Yosemite a El Capitan. Safari 10 bylo tento měsíc představeno jako součást macOS Sierra, letošního upgradu operačního systému pro Macy, který byl uveden v rámci nedávné WWDC. Apple již tradičně vydá nejnovější browser s podporou tří edic macOS / OS X, tedy té nejnovější a jejích dvou předchůdců. Například současné Safari 9 dostává aktualizace včetně bezpečnostních oprav u OS X El Capitan, Yosemite z roku 2014 a Mavericks z roku 2013.

Safari 10 bude mít podporu pro operační systémy Sierra, El Capitan a Yosemite.

Browser je v současné době k dispozici pouze pro registrované vývojáře, kteří za členství v programu platí 99 dolarů ročně, za což získávají přístup ke zkušebním verzím nejnovějšího softwaru – včetně operačních systémů.

Veřejnost si může Safari 10 vyzkoušet již příští měsíc spolu s beta testovací verzí macOS Sierra. Ti, kteří se přihlásili do beta programu pro veřejnost, si mohou stáhnout předběžnou verzi Safari 10 pro El Capitan a Yosemite při současném zachování aktuální verze prohlížeče.

Některé ze specifických součástí nového Safari však budou fungovat pouze u macOS Sierra, a to včetně novinky Apple Pay pro web, kdy platby na některých e-shopech můžete potvrzovat pomocí svého iPhonu či Apple Watch. Jednou z nezajímavějších funkcí nového browseru je to, že bylo vývojářům umožněno distrbuovat jejich doplňky v Mac App Storu.

Pokud Apple zopakuje rozvrh vydávání z loňského roku, první veřejná beta macOS Sierra a Safari 10 by mohla spatřit světlo světa okolo 14. července.

Webový prohlížeč Safari od Applu se poprvé objevil v OS X Panther v roce 2003. Jeho mobilní verze si svou premiéru na iPhonech odehrála v roce 2007. V letech 2007 – 2012 fungovala i verze Safari pro Windows. Čtečka, hojně využívaná v iOS zařízeních, je součástí prohlížeče od verze Safari 5. Zatím poslední oficiální verze pro uživatele vyšla spolu s OS X El Capitan v roce 2015.

 

Post Tags