HomeJablečné novinkyNechcete Applu poskytovat svá citlivá data? Nebudete muset!

Nechcete Applu poskytovat svá citlivá data? Nebudete muset!

Apple stále více vylepšuje veškeré své služby. S příchodem iOS 10 a macOS Sierra přichází také jistá revoluce ve věci soukromí. Nyní se o svá citlivá data můžete bát zase o trochu méně. Apple dlouhou dobu sbíral uživatelská data za účelem vylepšení služeb jako je Siri nebo iCloud. Nyní však bude využívat takzvané diferenční soukromí, jehož použití si odehraje svou premiéru u operačních systémů iOS 10 macOS Sierra. Ani nové funkce v aplikaci Fotky nebudou sbírat žádná data, proto je rozeznávání objektů na snímcích prováděno na každém zařízení zvlášť a informace o rozeznaných obličejích či objektech nebudou synchronizovány.

1465845755692

Diferenční soukromí bude omezeno na následující případy: Nová slova, přidaná do místních slovníků, použité emotikony (aby Apple mohl navrhnout jejich náhradu), linky uvnitř aplikací a další – tedy sbírání dat bude využito jen někdy a výhradně pro účely zlepšení služeb Applu uživatelům.

Jak bude diferenční soukromí vypadat v praxi například u iOS 10?

V novém mobilním operačním systému od Applu se budete moci podílet na neustálém vylepšováním obsahu, aniž byste museli společnosti zbytečně poskytovat veškerá svá citlivá data. iOS tak například Applu odešle informace o tom, které linky jsou nejhojněji navštěvovány – ovšem aniž by došlo k jakémukoliv propojení odeslané informace s údaji o daném uživateli. Technologií diferenčního soukromí chce Apple docílit získávání údajů o používání bez narušení individuálního soukromí uživatelů. Zlepšit by se mělo například rychlé zadávání textu a návrhy emotikonů, návrhy ve Spotlightu a vyhledávací odkazy v poznámkách. K ochraně soukromí uživatelů bude Apple využívat technologie, zahrnující například „promíchání“ vstupních dat, uchovávání pouze jejich části nebo jejich komprimaci.