HomeiPhoneApple získal pantent, díky kterému znemožní nahrávání koncertů na iPhone

Apple získal pantent, díky kterému znemožní nahrávání koncertů na iPhone

Applu byl nedávno udělen patent, který by měl do budoucna zabránit majitelům iPhonů v pořizování fotografií a videozáznamů na koncertech a dalších místech, kde je to považováno za zakázané. Společnost o uznání patentu žádala již v roce 2011. Hovoří se v něm o fotoaparátu, který na základě vyhodnocení dat z infračervených paprsků, pocházejících ze speciálních zdrojů, zablokuje veškeré funkce pro pořizování jakéhokoliv záznamu. Díky tomu by organizátoři akcí, kteří si nepřejí, aby jejich návštěvníci natáčeli či fotili, mohli díky zavedení speciálních signálů zabránit majitelům mobilních zařízení od Applu v použivání fotoaparátu přístroje. V patentu je vše vysvětleno následujícím způsobem:

V prostorách se zákazem pořizování záznamu bude umístěn infračervený vysílač, produkující signály se zakódovanými daty, obsahujícími příkazy k zakázání funkce záznamového zařízení. Elektronické zařízení přijme infračervený signál, dekoduje data a dočasně v zařízení deaktivuje veškeré nahrávací funkce.

Systém by měl pomoci provozovatelům kin, koncertních sálů, ale i muzeí nebo výstav – zkrátka by mohl být užitečný všude, kde by mohlo dojít k nežádoucímu pořizování citlivých nebo chráněných dat.

e13551a06273c6315509baa70d21dc6d

Kromě znemožnění pořízení záznamů z kulturních akcí může ale patent také naopak umožnit přenos užitečných informací do iPhonu ve chvíli, kdy je čočka fotoaparátu zamířena na konkrétní místo.

screen-shot-2016-06-28-at-14-04-22_story

Patent má samozřejmě pár much. Mezi ty hlavní patří jistá dvousečnost a zneužitelnost, mnohem větším problémem by ale mohla být jistá zastaralost – infračervený přenos dnes již není zdaleka tak žhavým tématem, jakým byl před pěti lety.