HomeiPadJaké jsou rozdíly mezi iOS 9 a iOS 10? Který bude lépe vyhovovat vašim potřebám? Podívejte se na naše srovnání!

Jaké jsou rozdíly mezi iOS 9 a iOS 10? Který bude lépe vyhovovat vašim potřebám? Podívejte se na naše srovnání!

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi iOS 9 a iOS 10? A měli byste provést upgrade? Zjistěte to díky našemu článku! Operační systém od Applu pro mobilní zařízení iOS 10 byl oficiálně oznámen na letošní WWDC, mezi běžné uživatele bude vypuštěn na podzim tohoto roku. Bude ale skutečně tou pravou volbou pro vaše iOS zařízení? Měli byste upgradovat na iOS 10 – ať už v době oficiálního releasu, nebo příští měsíc v podobě betaverze? Jaké jsou hlavní rozdíly mezi iOS 9 a iOS 10 – ať už po stránce designu, nebo funkcí, a na kterých zařízeních nejnovější iOS rozběhnete? V našem srovnání prozkoumáme jak současný, tak i nastávající operační systém, a pomůžeme vám rozhodnout se, který z nich bude pro vás tím pravým, a zda byste měli upgradovat.

Design a rozhraní

Pokud se na rozdíl mezi iOS 9 a iOS 10 podíváte z obecného pohledu, možná je od sebe na ten první výrazně nerozlišíte. Samozřejmě ale záleží na tom, kterou oblast operačního systému zrovna zkoumáte. Apple předělal vzhled zamčené obrazovky, vzhled stránky, která se vám zobrazí, posunete-li domovskou obrazovku doprava, a centrum oznámení. Při horizontálním zobrazení má uzamčená obrazovka umístěné datum a čas na levé straně namísto ve středu a Apple navíc přidal zobrazení o stavu baterie ve větším formátu. Nachází se pod údajem o čase a po chvíli je nahrazen datem – resp. přesune se na obvyklé místo v pravém horním rohu. .

Uzamčená obrazovka

Jak si můžete všimnout na obrázcích, výzva k odemčení přejetím je v iOS 10 nahrazena výzvou ke stisku home buttonu pro odemčení. Ikonka fotoaparátu, která se v iOS 9 nacházela v pravém dolním rohu, se u iOS 10 přesune do středu. Pro aktivaci fotoaparátu už tedy nebudete muset přejíždět prstem z pravého dolního rohu směrem nahoru.

ios_9_vs_ios_10_lock_screen_1200_thumb

Proaktivní obrazovka

Více rozdílu se objeví po posunu domovské obrazovky směrem doprava. Zde se v iOS 9 nacházely doporučené kontakty a aplikace nebo vyhledávání v mapách. To zůstalo i v iOS 10, změnilo se ale rozvržení těchto položek do atraktivnějšího designu a přibyla editovatelná lišta pro widgety.
Interaktivnějšími se staly i samotné notifikace. Většina z nich se stala kompatibilní s funkcí 3D Touch (pro majitele šestkových iPhonů) – znát je to například u aplikace Zprávy, kde můžete odpovídat a operovat přímo z notifikace, aniž byste museli otevřít samotnou aplikaci.

Funkce

Novější verze iOS nabídne plno nových funkcí, které ale můžete ve většině případů ignorovat, pokud se vám nelíbí. Pokud jde o funkce, iOS 10 nad svým předchůdcem vítězí na plné čáře. Samozřejmě zde však plno věcí, na kterých by Apple mohl ještě více zapracovat.
Které funkce budou mezi novinkami?

Raise to Wake

Název této funkce hovoří sám za sebe. Těšit se z ní mohou pouze majitelé iPhonů 6S, 6S Plus a SE, protože vyžaduje telefon s koprocesorem M9. Spočívá v tom, že se displej vašeho iPhonu rozsvítí, pokud jej zvednete. Přístup k notifikacím na zamčené obrazovce se tak zrychlí a zjednoduší a nebudete muset stisknout home button pokaždé, když budete chtít zkontrolovat nová oznámení.

Lokace v mapách

Mapy v iOS 10 využívají umělou inteligenci, díky které zjistí vaše návyky a mohou vám nabídnout lokace, o kterých si „myslí“, že by pro vás mohly být jakýmkoliv způsobem zajímavé. Zatím ještě není jisté, zda tato funkce „chytré nápovědy“ bude k dispozici i pro Českou republiku, jistě se však jedná o důmyslné vylepšení.

Zprávy

Zprávy se v iOS 10 dočkají velikého přepracování, které bude z největší části spočívat ve vizuálních efektech.
O nových možnostech zpráv jsme vás již informovali – jedná se o nejrůznější efekty, doprovázející odesílání textu. Je jasné, že těmito vylepšeními cílí Apple převážně na mladší část svých příznivců. Dalším zajímavým momentem je pak otevření aplikace Zprávy aplikacím třetích stran.

Home

Chytrá domácnost? Zní to lákavě, existuje to, a Apple to teď umí zase o něco lépe. Vyvinul novou nativní aplikaci Home, díky které budete moci ještě lépe ovládat a spravovat svá chytrá domácí zařízení, kompatibilní s Home Kitem.
Už jen ta skutečnost, že budete mít k dispozici univerzální ovladač pro Home Kit, je naprosto skvělá, a nová aplikace navíc vypadá opravdu dobře.

Možnost „mazání“ nativních aplikací

Apple se u iOS 10 skutečně snažil vyjít co nejvíce vstříc tužbám a přáním svých uživatelů. Umožnil jim proto částečně smazat i ty aplikace, které jsou v mobilních zařízeních již předinstalované. Více o této funkci píšeme zde.

Pokročilé metody prediktivního psaní

Systém prediktivního textu QuickType bude v iOS 10 ještě chytřejší a šikovnější. Nyní může získat přístup k lokacím a kontaktním informacím kdekoliv v systému a zahrnout je do svých návrhů. Pokud jste dosud měli prediktivní psaní vypnuté, je možné, že mu tentokrát dáte šanci.

ios-9-quicktype-keyboard-100606315-orig

Otevření aplikací třetím stranám

Apple hovořil o „otevřenosti“ třetím stranám již na keynote v roce 2014 V iOS 10 se snaží umožnit softwaru třetích stran vylepšit a přizpůsobit uživateli způsob, jakým se mobilní operační systém chová. Vývojáři některých aplikací třetích stran budou mít přístup například k Siri – jako příklad je často jmenovaná aplikace Uber. V iMessages budete moci například hrát hry v rámci konverzace, v Mapách zase objednat si jízdu s Uberem.

Kompatibilní iPhony a iPady

iOS 10 bude dosud nejnáročnějším operačním systémem od Applu. Může se lehko stát, že svůj iPad či iPhone nenaleznete v seznamu kompatibilních zařízení a budete muset buďto upgradovat hardware, nebo se s „desítkou“ rozloučit. Je zde bohužel ještě jedná neveselá možnost, a to ta, kdy vaše zařízení sice shledáte kompatibilním, ale po instalaci nového operačního systému zaznamenáte výrazné zpomalení a budete muset downgradovat.

Apple-iOS-10-iPhone-iPad-compatibility

S iOS 10 budou kompatibilní následující zařízení:

iPhone:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPhone 5c
 • iPhone 5

iPad:

 • iPad Pro 12.9-palcový
 • iPad Pro 9.7-palcový
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad 4
 • iPad 3
 • iPad 2
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPad mini

iPod:

 • iPod touch 5. generace
 • iPod touch 6. generace

Pokud vlastníte některá starší z těchto zařízení, doporučujme vám, abyste byli spíše opatrní. Počkejte si raději na oficiální release a nepokoušejte betaverze. Zkuste prohledat tématická diskusní fóra a zjistit si, jestli se třeba zrovna u vašeho zařízení nevyskytly nějaké problémy.