HomeJablečné novinkyApple podpoří dárcovství orgánů pomocí platformy Zdraví (Health)

Apple podpoří dárcovství orgánů pomocí platformy Zdraví (Health)

Nová aplikace od Applu má povzbuzovat lidi k registraci coby dárci orgánů. Uživatelům iPhonů bude k dipozici od září, prozatím pouze ve Spojených státech. Cupertinská společnost toto úterý oznámila, že uživatelé iPhonů budou mít nyní možnost registrovat se jako dárce orgánů či tkání, a to díky aplikaci Zdraví, která je na iPhonech předinstalována. Možnost zatím platí jen pro obyvatele Spojených států. Nová funkce bude k dispozici letos na podzim spolu s iOS 10.

„Půjde o velmi jednoduchý proces, který zabere jen pár sekund,“ uvedl Jeff Williams ze společnosti Apple.

Většina lidí, kteří se v současné době registrují v Americe jako dárci orgánů, tak činí prostřednictvím státního oddělení motorových vozidel při zařizování řidičského průkazu. O rozhodunutí řidiče darovat své orgány pak svědčí růžový „dárcovský“ kruh na státní poznávací značce, k potřebným informacím se však lékaři samozřejmě dostanou i přes příslušné dárcovské registry. Lidé se mohou pochopitelně registrovat i online.

Apple se spojil s národním registrem, spravovaným organizací Donate Life America, která spojuje 58 státních dárcovských registrů. Národní registr bude uchovávat všechny registrace, provedené prostřednictvím iPhonu. Podle Davida Fleminga z Donate Life America přinese spolupráce s Applem lidem možnost jednoduchého způsobu získání informací o dárcovství a snazší a rychlejší možnost registrace. „Toto je obrovský krok vpřed, který může ve svém důsledku zachránit plno životů,“ říká Fleming. Na transplantaci údajně momentálně čeká více než 120 tisíc Američanů s tím, že každých 10 minut přibyde další člověk.

Podle informací z Donate Life se coby dárci orgánů zaregistrovala více než polovina dospělé americké populace, tisícovky čekatelů na transplantaci však přesto umírají. Z registrovaných dárců, kteří každoročně umírají, může totiž orgány darovat jen jedno procento – schopnost dárcovství závisí na způsobu smrti a stavu orgánů. Steve Jobs, který trpěl vzácnou formou rakoviny slinivky, v roce 2009 odcestoval do Tennessee, kde podstoupil transplantaci jater. Po transplantaci byl Jobs schopný pracovat zhruba rok a půl, v roce 2011 zemřel.

jobes_cocok

Apple se přidal do stále rostoucího počtu společností, využívající svou „moc“ v sociálních médiích k šíření osvěty ohledně dárcovství orgánů. Facebook dal v roce 2012 registrovaným dárcům možnost zveřejnit jejich status dárce. Kromě toho přidal i odkazy, vedoucí k online registraci. Podle následného průzkumu měla akce Facebooku za následek zvýšení počtu registrací. V dubnu se společnost Donate Life America spojila s Instagramem v kampani „Give Me a Heart“ na podporu pacientů, čekajících na transplantaci srdce. Uživatelé Instagramu se mohli jednoduše zaregistrovat po kliknutí na ikonku se symbolem srdce.

Tisková mluvčí Donate Life uvedla, že kampaně v sociálních médiích mají za důsledek znatelný nárůst registrovaných dárců, a to díky jednoduchosti a rychlosti.

„Cokoliv, co pomůže lidem projevit jejich záměry k dárcovství, je pozitivním krokem ve věci kritického nedostatku orgánů,“ uvedl Dr. David Klassen.