HomeAppleDalší žaloba na Apple: tentokrát v Číně

Další žaloba na Apple: tentokrát v Číně

Apple byl obviněn z porušování autorských práv tím, že umožnil vysílání propagandistického snímku prostřednictvím streamingové aplikace z App Storu Youku HD. Působení Applu v Číně je v současné době na vzestupu, stejně tak je to ale bohužel i s právními problémy. Kalifornská společnost z Cupertina nyní čelí žalobě ze strany čínské státní správy tisku, publikace, rozhlasu, filmu a televize (SARFT) kvůli propagandistickému snímku z roku 1994. Dceřiná společnost SARFT s názvem Movie Satellite Channel Program Production Centre tvrdí, že má exkluzivní práva ke zmíněnému filmu, a Apple svým vysíláním způsobil „obrovské ekonomické ztráty“.

Snímek s názvem „Xuebo dixiao“ se zaměřuje na boj Číny s Japonskem v roce 1930. Nebyl odvysílán přímo společností Apple, ale prostřednictvím Youku HD, aplikací, která je k dispozici v App Storu. Zažalován byl jak Apple, tak i společnost Heyi Information and Technology, které Youku patří. Movie Satellite Channel Program Production Centre po obou společnostech požaduje stažení filmu z vysílání a uhrazení 50 tisíc yuanů, což je v přepočtu kolem 7500 dolarů.

Není to poprvé, co dojde k soudnímu sporu Applu a SARFT. V dubnu došlo k tomu, že byly v Číně zrušeny služby iTunes Movies a iBooks. V Číně jsou Applu často kladeny překážky – v květnu se jednalo o problém s ochrannou známkou u značky „iPhone“, v červnu byl Apple obviněn z kopírování designu od prakticky neznámé čínské firmy a jeho používání u iPhonu 6 a 6 Plus.

Apple v Číně ztratil exkluzivitu pro produkty se značkou iPhone. V praxi to znamená, že není jedinou společností, která může prodávat produkty s tímto označením. Společnost s názvem Xintong Tiandi pod jménem iPhone distribuuje kožená pouzdra a další doplňky, což je poněkud úsměvné. Díky šikovnosti právníků Applu naštěstí společnost neztratila nárok používat označení „iPhone“ úplně.

judge-allows-chinese-company-to-use-iphone-name-for-handbags-and-purses-503618-2

Pro provozování iTunes a iBooks měl původně Apple od čínské vlády schválení, o několik měsíců později však přišel úplný zákaz. Důvody nebyly nijak blíže upřesněny a není vůbec jisté, jestli bude alespoň jedna ze služeb v budoucnu opět zpřístupněna.

triple-nav-itunes-ibooks-appstore-450x218

Apple se k současné kauze zatím nevyjádřil. Navzdory zmíněným překážkám se jablečná společnost snaží do Číny expandovat více než dříve. Tim Cook letos osobně Čínu navštívil a při té příležitosti oznámil, že Apple investuje miliardu dolarů do společnosti Didi Chuxing, což je čínský konkurent Uberu. Čína tvoří pro Apple druhý největší trh mimo Spojené státy, hrozbu však pro něj může představovat vzestup značek jako Xiaomi či Huawei.