HomeJablečné novinkyHackerovi, odpovědnému za únik fotografií z iCloudu, hrozí pětiletý trest

Hackerovi, odpovědnému za únik fotografií z iCloudu, hrozí pětiletý trest

Jeden z mužů, stojících za phishingovým útokem na iCloudové a gmailové účty více než třiceti celebrit (celkový počet napadených účtů přesáhnul 300), nedávno uznal svoji vinu. Nyní mu hrozí až pětiletý trest. Osmadvacetiletý Edward Majerczyk, žijící v Chicagu a v Orlando Parku ve státě Illinois, byl tento týden obviněn okresním soudem v Los Angeles. Majerczyk podepsal dokument, ve kterém souhlasí se svým podílem na trestných činech zneužití, nezákonného přístupu k chráněnému počítači, kybernetického podvodu a neautorizovaného přístupu.

Další z pachatelů v takzvané aféře Celebgate, Ryan Collins, dostal trest ve výši 18 měsíců. Obvyklá sazba za podobné zločiny se může vyšplhat až na deset let, šestařicetiletý Collins však nebyl shledán vinným ve všech bodech obžaloby. Případ se celou dobu vyšetřoval jako hacknutí služby iCloud, později se však ukázalo, že poškození se stali oběťmi phishingového útoku, při němž na falešných webových stránkách zadali přístupové údaje ke svým účtům.

iCloud jako takový – potažmo Apple – nebyl nikdy zcela kompromitován, prokázaly se však jisté slabiny ve službě Najít iPhone v kombinaci se slabými uživatelskými hesly, o čemž byla společnost Apple uvědoměna před šesti měsíci. Majerczykův případ byl postoupen soudu ve státě Illinois kvůli vynesení rozsudku. Maximální výše trestu činí i v jeho případě pět let, je však poměrně pravděpodobné, že vyvázne s trestem osmnáctiměsíčním.

Důležité je, že ani jeden ze dvou jmenovaných nebyl obviněn ze šíření uniklých snímků.

Aféra odstartovala v září roku 2014, kdy se na internet dostaly snímky celebrit většinou intimního charakteru. Celebrity nejprve popíraly pravost fotografií, server reddit.com však brzy zveřejnil téměř kompletní galerii uniklých snímků. Herečka Mary Elizabeth Winstead dokonce uvedla, že uniklé snímky pořídila již dávno a ze zařízení je smazala. Mezi poškozenými dále byly například Jennifer Lawrence, Kate Upton, Ariana Grande, Kelly Brook, Selena Gomez, Kirsten Dunst, či Vanessa Hudgens.