HomeJablečné novinkyObjevil se nový malware. Dokáže převzít kontrolu nad celým systémem.

Objevil se nový malware. Dokáže převzít kontrolu nad celým systémem.

Internetem se šíří nový malware, který útočníkům předá kontrolu nad celým infikovaným systémem. Malware, přezdívaný Backdoor.MAC.Eleanor, byl poprvé objeven bezpečnostními pracovníky Bitdefenderu. Program se tváří jako převaděč souborů ve stylu drag-n-drop a nese název The EasyDo converter.app. Podle Bitdefenderu se nacházel na „renomovaných webech, nabízejících aplikace a software pro Mac“.

Neplní však žádnou užitečnou funkci. Prostřednictvím Tor Hidden Service a PHP umožní útočníkům získat anonymní vzdálený přístup k ovládacímu a řídícímu centru. Tím získají kontrolu nad celým systémem. Kromě toho mohou útočníci také pořizovat fotografie a videa z vestavěných webových kamer, a to díky nástroji, zvanému „wacaw“.

„Tento typ malwaru je obzvláště nebezpečný, protože je velice těžké ho odhalit. Kromě toho zajišťuje útočníkovi plnou kontrolu nad napadeným systémem,“ řekl Tiberius Axinte z Bitdefender Antimalware Labs. „Někdo může například uzamknout váš laptop a vydírat vás kvůli opětovnému získání přístupu k vašim souborům, nebo váš počítač využít k dalším útokům na jiná zařízení. Možnosti jsou téměř nekonečné.“

Aplikaci pochopitelně chybí digitální podpis Applu, a Bitdefender doporučuje všem uživatelům, aby stahovali aplikace výhradně z renomovaných stránek a za použití patřičných bezpečnostích opatření. Kompletní zpráva Bitdefenderu o novém malwaru je v PDF formátu k dispozici zde.

Malware již bohužel ani u Macu není žádnou novinkou nebo vzácností. Již v minulosti byli uživatelé Apple produktů ohroženi viry, trojskými koňmi a dalším škodlivým softwarem, malware se dokonce dostal i do oficiálního App Storu.