HomeiPadVeřejná beta iOS 10 je od včerejška na světě. Které z nových funkcí musíte rozhodně vyzkoušet?

Veřejná beta iOS 10 je od včerejška na světě. Které z nových funkcí musíte rozhodně vyzkoušet?

Apple včera vydal dlouho očekávanou veřejnou betaverzi mobilního operačního systému iOS 10. To, o čem jste dosud mohli číst, si nyní můžete vyzkoušet „na vlastní kůži“. A na co byste se měli především zaměřit? Mobilní operační systém Applu nové generace, iOS 10, je nyní k dispozici všem beta testerům z řad veřejnosti. Tim Cook jej označil za „největší aktualizaci vůbec“. Pro všechny uživatele bez rozdílu bude ke stažení letos na podzim.

iOS 10 nabízí nové možnosti odesílání zpráv, rozšířené možnosti správy a úpravy fotografií nebo například kompletní předělání aplikace Apple Music.

O tom, jak nainstalovat beta profil, jsme již v minulosti psali – před instalací beta iOS 10 byste měli nejprve odstranit stávající profil. Funkcí, které nová beta přinese do vašich přístrojů, je poměrně dost, přesto je však potřeba mít na paměti, že ne všechny musí pracovat bezchybně. Betaverze operačního systému je nedokončená a nemusí být tak stabilní, jako poslední oficiální verze iOS. Místo její instalace do zařízení, které denně používáte, zkuste raději zvolit instalaci na některé z „vedlejších“ zařízení, protože nemusí fungovat kompatibilita se všemi aplikacemi a některé součásti systému nemusí fungovat tak, jak by měly.

Zprávy

Zprávy se dočkaly mnoha nových funkcí. Apple se je snažil udělat více osobní. Uživatelé nyní mají možnost vylepšit své textové zprávy různými animacemi a přizpůsobením písma. Majitelé iPhonů budou také moci odesílat „utajené“ zprávy, jejichž obsah se zobrazí teprve po přejetí prstem přes bublinu s textem nebo přes náhled.

IMG_6538

Emotikony jsou ve zprávách nyní třikrát větší, než v minulosti, a po vzoru Facebooku si můžete také stahovat balíčky s novými obrázky ve specializovaném App Storu. Nyní si můžete také konečně „v reálu“ vyzkoušet, jak vypadají fullscreen i textové efekty.

This slideshow requires JavaScript.

Inovovaná aplikace vám také v průběhu psaní textové zprávy ukáže, která slova můžete nahradit emotikonem. Kromě toho můžete při psaní zprávy snadno přepnout na pořízení fotografie, videozáznamu či kresby či ručního psaní zpráv. Veškeré funkce jsou s podporou 3D Touch. Fotografie můžete nyní ke svým zprávám připojit mnohem rychleji a pokud budete někomu posílat link, automaticky se mu ve zprávě otevře ve formě náhledu odkazované stránky. Díky integraci s platebními aplikacemi jako Apple Pay můžete prostřednictvím zpráv i platit a posílat peníze. Veškerá data včetně samotných zpráv jsou podle Applu plně zabezpečena, a to hlavně díky end-to-end šifrování, takže se nedostanou ani k samotnému Applu.

Mapy

Mapy se v iOS 10 také dočkaly redesignu, který vám přemístění z bodu A do bodu B zase o něco více usnadní. Řada zmiňovaných služeb však zatím bohužel není dostupná u nás. Patří mezi ně například možnost zabookování služeb jako Uber či Lyft. Ta by měla být k dispozici po naplánování trasy a klepnutí na možnost „Jízda“.

IMG_6550

Mapy se také staly „chytřejšími“ a proaktivně nabízejí uživateli adresy, kam bude s největší pravděpodobností dále mířit, a to na základě vyhodnocení jeho rutiny nebo dokonce i schůzek v kalendáři. Po cestě si můžete vyhledat benzinové stanice, restaurace či kávarny.

IMG_6549

Apple Music

Dlouho očekávaný redesign streamovací služby Applu je konečně zde. Pro 15 milionů předplatitelů Apple Music by nyní mělo být o poznání jednodušší najít hudbu, kterou chtějí poslouchat. Nový design nyní zahrnuje zjednodušené menu s kartami Knihovna, Pro Vás, Procházet a Rádio, vše přehledně srovnané a snadno k nalezení. Apple rovněž do aplikace zařadil černobílé pozadí s větším důrazem na text. Pro právě streamovanou skladbu by měl být k dispozici i „vestavěný“ text. Dočkali jsme se také použití nového fontu s názvem San Francisco a většího, mohutnějšího menu a karet. K dispozici jsou nyní samozřejmě i užitečné 3D Touch zkratky. Design aplikace je čistý, intuitivní, a do oficiálního vydání iOS 10 v září se možná dočkáme ještě dalšího vylepšení.

This slideshow requires JavaScript.

A co dál?

Přístup k informacím je v iOS 10 nyní ještě rychlejší a snazší. Díky funkci Raise to Wake se displej vašeho telefonu rozsvítí, pokud ležící přístroj zvednete. Oznámení se nyní zobrazují přímo na uzamčené obrazovce, a to přehledným způsobem. K dispozici je větší počet widgetů, ze zamčené obrazovky přejdete k fotoaparátu posunutím doprava. Novinkou je dále i nativní aplikace Domácnost, která vám usnadní správu a ovládání zařízení, kompatibilních s HomeKitem.IMG_6551