HomeJablečné novinkyNevidomá inženýrka mění v Applu svět technologií. V pouhých 22 letech.

Nevidomá inženýrka mění v Applu svět technologií. V pouhých 22 letech.

Jordyn Castor nikdy nepatřila mezi ty, kteří by se nechali snadno čímkoliv omezit. Narodila se o 15 týdnů dříve a nevážila víc než jeden kilogram. Lékaři jí příliš mnoho šancí na přežití nedávali. Už v takto raném věku se tedy Jordyn setkala se sníženým očekáváním – a už v takto raném věku dokázala nepříznivou předpověď zničit. Vinou příliš časného porodu je Jordyn od narození nevidomá. Od dětství ji však rodiče učili překonávat nízká očekávání, která většina lidí obvykle pro handicapované spoluobčany má. Přirozená zvídavost ji zavedla k interakci s technologií, ať už se jednalo o stolní počítač, který jí její rodina zakoupila na druhém stupni, nebo počítač ve třídě, k jehož používání ji povzbuzovali učitelé.

„Mohla bych pomoci učinit technologii přístupnější nevidomým uživatelům.“

Říká, že dospělí jí často podali nějaké zařízení s tím, ať si jim vysvětlí, jak ho používat. A ona to uměla.

„Přišla jsem na to, že aby počítač prováděl to, co po něm chci, můžu ho k tomu naprogramovat,“ říká Jordyn, jejíž aktuální pracovní náplň spočívá ve vylepšování asistenčních funkcí, jako je například VoiceOver. „Uvědomila jsem si, že se svými znalostmi v oboru počítačů a technologií bych mohla pomoci změnit svět pro handicapované uživatele.“

Vnášení osobní perspektivy do inovace Applu

V produkci a vývoji bývá často přehlížena jedna důležitá součást, kterou je zahrnutí pohledu lidí se zdravotním postižením. Udržování přehledu o potřebách nevidomé nebo jinak zrakově postižené komunity je klíčovým komponentem Applu pro inovaci ve zpřístupnění. Jordyn je důkazem, jak moc taková věc dokáže společnost posílit. S Applem se poprvé setkala za dob studií na michiganské státní univerzitě na veletrhu práce v roce 2015. Z přítomnosti technologického giganta byla pochopitelně nervózní, ale říkala si, že dokud nic nezkusí, nic nezjistí.

Představitelům Applu řekla, jak moc byla ohromena iPadem, který dostala k sedmnáctým narozeninám. Její vášeň pro technologie tento dárek posunul opět o něco dál, hlavně díky okamžitým možnostem zpřístupnění.

„Přímo ovlivňuji život komunity nevidomých.“

Sarah Herrlinger, manažerka politiky globální dostupnosti produktů Applu, tvrdí, že nedílnou součástí kroků, které Apple ve věci přístupnosti svých produktů podniká, je kladení důrazu na to, aby součásti zpřístupnění byly standardní, nikoliv exkluzivní záležitostí. Přístupnost těchto součástí by měla spočívat jak v přístupnosti co nejširší skupině uživatelů, tak i v zachovávání nízkých nákladů.

„Možnost zpřístupnění by zkrátka měla být na vašem zařízení přítomná bez ohledu na to, jestli to potřebujete, nebo ne,“ dodává Herrlinger. „Díky tomu, že jsou možnosti zpřístupnění vestavěné v zařízení, jsou pochopitelně zároveň zdarma.“

Vraťme se ke zmiňovanému veletrhu práce, na kterém bylo Jordynino nadšení pro zpřístupnění a pro Apple jako takový více než evidentní. Brzy nastoupila jako stážistka a při své práci se zaměřila na funkci VoiceOver. Když se její stáž blížila ke konci, shledali Jordyini nadřízení její nabyté schopnosti příliš atraktivními na to, aby ji nechali jen tak jít. Nastoupila tedy na plný úvazek jako inženýrka v týmu, zabývajícím se zpřístupněním a kvalitou. O svém týmu hovoří s nadšením.

Zpřístupnění z té správné perspektivy

Zlepšení zpřístupnění pro všechny uživatele je jednou z hlavních hodnot Applu, a to pod heslem „Začlenění je inspirací inovace“. Podle Herrlingerové Apple miluje to, co dělá, a chce, aby to bylo dostupné všem.

„Zpřístupnění je něco, co nikdy nekončí. Není to něco, u čeho si odškrtnete hotový úkol a jdete dělat něco jiného.“

4. července se Applu dostalo ocenění Americké rady nevidomých za pokroky ve věci zpřístupnění a pokračoval ve svém odhodlání začlenit do používání svých produktů co nejširší základnu nevidomých uživatelů. Apple byl například první společností, která zpřístupnila dotykové zařízení nevidomým uživatelům prostřednictvím funkce VoiceOver. Příchod Siri do prostředí Macu nebo možnost použití „zvětšovací lupy“ jsou pokračováním vylepšení, které Apple vyvíjí pro nevidomé a zrakově postižené.

Úspěch takovýchto inovací hodně závisí na odezvě příslušné komunity, proto jsou zaměstnanci jako Jordyn pro společnost prakticky nenahraditelní. Pouze nevidomý nebo zrakově postižený uživatel totiž poskytne tu správnou zpětnou vazbu a zkušenost. Nejnovějším příkladem inovace na základě podnětů od komunity zrakově postižených jsou Apple Watch. Zdravý člověk může přesný čas snadno a rychle zkontrolovat rychlým pohledem na ciferník, nevidomý si však bez VoiceOveru neporadí. Tento problém se Applu podařilo vyřešit tím, že příští Apple Watch mohou svému majiteli sdělit přesný čas prostřednictvím vibrací. Tato nová funkce by měla být již letos součástí operačního systému watchOS 3.

Není gramotnost jako gramotnost

Říká se, že znalost a gramotnost v souvislosti s Braillovým písmem má v současné době sestupnou tendenci, kdežto technická gramotnost je na vzestupu. Mnozí aktivisté však tvrdí, že gramotnost u obou faktorů je klíčem k zaměstnanosti a stabilnímu živobytí nevidomých jedinců. Bez zaměstnání je více než 70% nevidomých v USA ( odhady v ČR hovoří o 80%). Z těch, kteří mají zaměstnání, jich většina perfektně ovládá Braillovo písmo.

„Braillovo písmo mi pomáhá poznat, o čem je programování.“

Braillovo písmo je pro Jordyn klíčovým pro její práci v Applu a ona sama usiluje o tom, aby ho technika doprovázela, nikoliv zcela nahradila. Ona sama dokonce preferuje čtení v Braillově písmu před technologickým vymoženostmi, a to i přes to, že jim tolik rozumí.

„Vidím gramatiku, vidím interpunkci, a vidím, jak se co píše,“ uvádí.

braille_Display

Technologie, vytvořené Applem, Jordyninu lásku k Braillovu písmu podporují – využívá například Braille displeje, které může připojit k zařízení, kódovat a komunikovat.

„Svoboda volby ve zpřístupnění je samozřejmostí.“

Apple věří, že svoboda volby a umožnění přístupu uživatelů k vícero nástrojům je klíčem ke skutečné hodnotě zpřístupnění.

Váš handicap vás nedefinuje

Minulý týden se Jordyn zúčastnila konference, pořádané Národní federací nevidomých, kde pronesla řeč. Řekla, že dopad, který Apple má na komunitu nevidomých, jí byl jasný už ve chvíli, kdy vstoupila do kongresové haly, už jen z toho, co kolem sebe slyšela.

„Když jsem procházela shromážděním, všude kolem sebe jsem slyšela VoiceOver.“

Její práce se kromě nevidomých řadových uživatelů Applu zaměřuje i na příští generaci vývojových inženýrů nebo na nevidomé děti, které se chtějí učit programovat.

Jordyn podle svých vlastních slov dostává na Facebooku plno zpráv od rodičů, jejichž nevidomé děti se chtějí učit programovat, ale ještě donedávna neměly šanci.

„Nyní už jim konečně mohu říci – ano, samozřejmě, že mohou programovat.“

Podle propagačních materiálu pro Swift Playgrounds bude program představen veřejnosti na podzim. Malí uživatelé budou muset za pomoci jednoduchých příkazů rozpohybovat postavičku a provést ji od startu k cíli. Program bude fungovat za použití VoiceOveru, takže ho budou moci využívat i nevidomí malí programátoři.

Jordyn říká, že práce na Swift Playgrounds pro ni byla obohacující zkušeností, a její tým hluboce ocenil její pohled z pozice zkušeného uživatele funkce VoiceOver.

„Slepota by neměla definovat, co v životě můžete nebo nemůžete udělat.“