HomeiPadUzamčená obrazovka v iOS 10: co je nového a jak to funguje?

Uzamčená obrazovka v iOS 10: co je nového a jak to funguje?

V červnu byla vydána veřejná beta operačního systému iOS 10, která umožňuje prakticky komukoliv, kdo se do programu zapojí, otestovat na vlastní kůži zatím nedokončený software od Applu. Jakých změn si všimnete hned napoprvé a u kterých chvíli trvá, než je naplno objevíte? Podívejte se nyní s námi na uzamčenou obrazovku v iOS 10 podrobněji. Společně si vyzkoušíme, jak to celé funguje. Je potřeba mít především na paměti, že se stále jedná o betu, takže funkčnost operačního systému a některých jeho součástí může kolísat. Nejpozději na podzim, s příchodem oficiální verze, by však mělo již vše pracovat tak, jak má. Pokud ještě nejste v beta testovacím programu zařazeni a máte o něj zájem, přečtěte si náš článek.

Jaké jsou novinky na uzamčené obrazovce v iOS 10?

Odemkněte stisknutím tlačítka

Příkaz „Odemkněte přejetím“ je již nadobro minulostí. Telefon nyní odemknete stiskem home buttonu v případné kombinaci s Touch ID. Stisku home buttonu se nevyhnete ani tehdy, kdy máte na svém zařízení nastavené odemykání otiskem prstu. Zpočátku může tento způsob odemykání působit lehce neohrabaně, netrvá však dlouho si na něj zvyknout.

IMG_6592

Wake up

Podobně jako Apple Watch se nyní i vaše iOS zařízení může probudit pouhým pohybem – tedy tím, že ležící zařízení zvednete z podložky. Díky tomu můžete veškerá svá upozornění zkontrolovat pouhým jedním pohybem. Funkce je k dispozici pouze pro nejnovější iPhony. Na rozdíl od Apple Watch bohužel nedojde k „probuzení“ zařízení pouhým poklepem na jeho displej.

Widgety

Posunutím obrazovky doprava se dostanete do nabídky „Dnes“. Ta nabízí náhledy nejrůznějších užitečných dat, která je ovšem potřeba s ohledem na soukromí volit velice opatrně. Notifikace můžete samozřejmě pořád zobrazit i stáhnutím obrazovky dolů, nyní však máte k dispozici ještě druhou možnost.

Jednotlivé widgety změnily svůj design a reagují na funkci 3D Touch, případně i na dlouhý stisk, po kterém se vám zobrazí nabídka dalšího obsahu včetně obrázků, rozhraní aplikací nebo videí. Mezi widgety najdete například nápovědu Siri, informace o dopravě a počasí nebo poznámky či připomínky. Widgety nabízejí i některé aplikace třetích stran.


IMG_6587
IMG_6590

Úpravu widgetů snadno provedete klepnutím na tlačítko „Upravit“ na úplném konci panelu, kde se vám také budou zobrazovat upozornění na nové widgety.IMG_6586 IMG_6591

Notifikace

Notifikace na uzamčené obrazovce i v oznamovacím centru jsou nyní vylepšené. Umožňují vám například udržet kratší konverzaci, aniž byste museli přeskakovat mezi tím, co zrovna děláte, a aplikací s danou zprávou. Přímo z notifikace si nyní také můžete prohlédnout obrázek, pustit video nebo vyslechnout hlasovou zprávu, aniž byste museli ukončovat rozdělanou práci.

Fotoaparát

Pokud uzamčenou obrazovku posunete doleva, otevře se fotoaparát. Posunutím zpět se však na uzamčenou obrazovku nevrátíte, pouze přepnete mezi možnostmi fotoaparátu. Díky této nové funkci můžete nyní pořídit fotografii či videozáznam mnohem rychleji.

Ovládací centrum

Ovládací centrum je samozřejmě dosažitelné odkudkoliv, ne jen z uzamčené obrazovky. Přesto však stojí za zmínku. K dispozici máte nyní dvě, respektive tři karty: pro nastavení a nástroje, pro ovládání médií a pro HomeKit.

IMG_6593 IMG_6594

Téměř všechny prvky, dosažitelné z uzamčené obrazovky, plně podporují 3D Touch, případně dlouhý stisk.

Post Tags