HomeiPhoneChystá se další revoluce: bankomaty brzy začnou podporovat výběry s Touch ID

Chystá se další revoluce: bankomaty brzy začnou podporovat výběry s Touch ID

Bank of America vydala prohlášení, ve kterém oznamuje, že její zákazníci budou při výběru z bankomatů brzy moci využívat funkci Touch ID. Funkci bude nabízet přes 70 tisíc bankomatů včetně těch volně stojících v maloobchodních prodejnách, nákupních střediscích či restauracích. Služba Cardless Cash od společnosti FIS nabídne uživatelům iOS výběr hotovosti za použití speciální aplikace v kombinaci s QR kódy. Bezpečnostním opatřením pro ověření uživatele bude právě použití funkce Touch ID pro dokončení celého procesu. Podle společnosti FIS by transakce neměla zabrat více než 10 sekund, na své mobilní zařízení pak uživatel obdrží elektronickou stvrzenku.

Tento způsob transakce chrání uživatele před rizikem zcizení karty, odpadá také riziko, že je při výběru bude sledovat někdo, kdo by mohl „odkoukat“ zadávání citlivých údajů do bankomatu. Mobilní aplikace se v podstatě chová jako dálkový ovladač bankomatu, čímž poskytuje spotřebiteli bezkonkurenční ochranu soukromí a bezpečnosti. Na nové funkci participují kromě FIS i společnost Payment Alliance International, největší soukromý – tedy nebankovní – poskytovatel bankomatů v USA. Výsledkem této spolupráce tedy bude uvedení služby Cardless Cash do opravdu velkého počtu bankomatů na území Spojených Států.

Používání platebních karet se značně snížilo po zavedení služeb Apple Pay a Android Pay a díky Cardless Cash by mohlo ještě klesnout. Kromě bezpečnostního hlediska je často zdůrazňován i aspekt většího pohodlí. V zemích, kde bude patřičně rozšířen jak Apple Pay, tak i Cardless Cash, by se lidé mohli prakticky obejít bez peněženky.

„Společnosti FIS a Payment Alliance International (PAI) se spojily, aby to tisícovek bankomatů po celých Státech přinesly službu FIS Cardless Cash. Ta mimo jiné pomůže snížit riziko zneužití nebo zcizení karty při výběru hotovosti.

Službu nabídne přes 70 tisíc bankomatů v obchodech, na čerpacích stanicích, v restauracích a nákupních centrech napříč Spojenými Státy,“ říká oficiální tisková zpráva. Plošné zavedení služby nějakou dobu jistě potrvá (a to nemluvíme o době, která bude potřebná k tomu, aby se kooperace bankomatů s mobilním telefonem dostala do střední Evropy), stejně jako uživatelům potrvá, než si na tuto novinku zvyknou. Výhody „dotykového výběru hotovosti“ však zatím, zdá se, převažují nad nevýhodami, kterými jsou například již zmíněné krádeže a zneužívání karet nebo zcizení důležitých údajů za pomoci instalace příslušných zařízení k bankomatům.