HomeiPhoneSystém iOS 10 vás upozorní na poškození vašeho zařízení vodou

Systém iOS 10 vás upozorní na poškození vašeho zařízení vodou

Poškození mobilního zařízení vodou je jednoznačně nepříjemný problém, který může mít fatální následky. Vypadá to, že Apple přišel v nejnovější betě iOS 10 na způsob, jak na případné zařízení alespoň uživatele včas upozornit. Jak poznáte, že vaše iOS zařízení utrpělo poškození při styku s vodou? Samozřejmě, jedním z indikátorů bude jeho naprostá nefunkčnost. U na první pohled funkčního zařízení však poškození můžete odhalit i tak, že nebude rozeznáno, když jej kabelem připojíte k jinému zařízení. Třetí a možná nejpřesnější možností je nahlédnout do portu, kde by měl být indikátor, který při styku s vodou změní barvu.

Pro ty, kteří nejsou natolik technicky zdatní, však má nyní Apple ještě jedno řešení. Podle ohlasů uživatelů, kteří si stáhli nejnovější betu mobilního operačního systému iOS 10, vás nyní samo zařízení při poškození s vodou varuje – přesně tak, jak vidíte na obrázku.

ios-10-water-damage-640x427

Hlavní myšlenka spočívá v tom, že telefon dokáže detekovat vlhkost, a následně upozorní uživatele, aby odpojil veškerá připojená zařízení. Tím by majitelé poškozených telefonů měli získat více času na to, aby své mobilní zařízení vysušili a zabránili přenosu vlhkosti na další přídavná zařízení. Budou také na škodu upozorněni dříve, než se poškození nepozorovaně stane nevratným. Zatím to vypadá, že vylepšení je omezeno pouze na majitele novějších modelů iPhonů, tedy 6S, 6S Plus a SE – odezva od majitelů starších zařízení dosud není k dispozici.

Pokud vám telefon spadne do vody nebo s ní jakkoliv jinak přijde do styku, je samozřejmě nejlepším řešením zajít do servisu a nechat si do detailu zkontrolovat a případně opravit škody, napáchané vodou. Než se do servisu dostanete, snažte se dodržet většinu následujících pravidel:

  • Zařízení okamžitě vyjměte z vody, pokud do ní spadlo. Pozor – s telefonem se snažte netřást, vodu z něj nevyklepete, ale naopak se může pohybem zařízení dostat do dalších, dosud suchých míst.
  • Pokud se telefon vypnul, nesnažte se jej opět zapnout.
  • Povrch zařízení opatrně, ale pečlivě vysušte suchou savou látkou nebo papírovým ubrouskem.
  • Do misky nasypte suchou rýži nebo obsah sáčků se silikagelem, a zařízení do něj ponořte, aby bylo rýží či kuličkami silikagelu zcela zasypané. Telefon zde ponechte minimálně 24, ideálně však 48 hodin, poté jej zkuste zapnout a opět opatrně zprovoznit.
  • Návštěva servisu je velmi důležitá! Běžný uživatel totiž bez rozebrání telefonu nepozná, jestli nějaká z jeho součástek nezačala korodovat – pak se vám může snadno stát, že na první pohled bezproblémově fungující telefon začne po určité době zdánlivě bezdůvodně „odcházet“.

Zajímá vás, jak si poradit s vodou v Macu? Čtěte zde!