HomeAppleNěkteré iPady budou prohlášeny za zastaralé, tvrdí Apple

Některé iPady budou prohlášeny za zastaralé, tvrdí Apple

Apple se chystá prohlásit některé ze svých tabletů za zastaralé a povzbudit tak jejich majitele ke koupi nových kusů.Zdá se, že iPady se již neprodávají tak dobře, jak by si Apple představoval. Není to tak dávno, kdy tablety od Applu tvořily druhou největší součást jeho byznysu. V posledních měsících však společnosti v tomto směru nastaly těžší časy. Za poslední čtvrtletí tvořily prodeje iPadů méně než 10% celkových tržeb Applu a byly jeho druhým nejmenším segmentem. Vedení Applu poukazuje na to, že popularita iPadů jako takových nikterak nepoklesla, je pouze o to, že spotřebitelé své tablety milují, používají je často, ale jen zřídka si pořizují nové modely. Příliš na tom nezměnil ani příchod obou iPadů Pro.

Aby podnítil inovační cyklus, přidal Apple k novým iPadům lákavé funkce, jako například multitasking nebo podporu nových přídavných zařízení, zejména Apple Pencil. Největší krok, směřující ke zvýšení prodeje nových přístrojů, ale Apple nejspíš podnikne až později v tomto roce: téměř polovina všech aktuálně používaných iPadů nebude schopná upgradu na nejnovější iOS 10, což by mohlo vyvolat hlavní cyklus obnovy.

V provozu je stále ještě spousta starých iPadů

Společnost Localytics po nějakou dobu sledovala používání iPadů a v březnu letošního roku zveřejnila graf s výsledky. Bylo z nich jasné především jedno: spotřebitelé stále používají opravdu staré iPady. Existuje jistá pravděpodobnost, že se tato skutečnost v posledních třech měsících změnila, faktem však je, že druhým momentálně nejpoužívanějším iPadem je iPad 2, tedy zařízení, které bylo uvedeno do prodeje před pěti lety. Mezi další nejpoužívanější tablety od Applu patří iPad Mini a iPad třetí generace. Oba byly uvedeny do provozu zhruba před čtyřmi lety.

pencil

Povzbudí aktualizace uživatele k upgradu?

K dnešnímu dni vydal Apple celkem 12 různých modelů iPadů, z nichž 8 je kompatibilních s iOS 10. Původní iPad, iPad 2, iPad Mini a iPad třetí generace nejsou s nejnovější verzí mobilního operačního systému kompatibilní. Jsou-li závěry průzkumu společnosti Localytics správné, tvoří tyto čtyři modely 42% všech aktuálně používaných iPadů. Znamená to také, že téměř polovina majitelů všech iPadů bude v blízké budoucnosti v podstatě nucena zakoupit nový model.

Spolu s iOS 10 přichází řada užitečných funkcí, o které by majitelé starší iPadů přišli – jedná se například o vylepšenou uzamčenou obrazovku, notifikace, nebo vylepšení Siri. Největším důvodem ke změně by však mohla být (ne)kompatiblita s některými aplikacemi. Vývojáři mají volnou ruku, co se podpory starších verzí iOS týče, a většina z nich ji umožňuje, ale řada současných populárních aplikací vyžaduje pro své fungování nejnovější verzi iOS. Například Pokémon GO vyžaduje iOS 8 a novější. Může potrvat rok nebo dva, než bude iOS 10 vyžadovat drtivá většina těch nejpopulárnějších aplikací. A to je přesně ten moment, kdy budou uživatelé donuceni přejít na novější zařízení.