HomeMacJak používat Optimalizované úložiště v macOS Sierra – připravte se na tuto novinku!

Jak používat Optimalizované úložiště v macOS Sierra – připravte se na tuto novinku!

Tato nová součást posledního operačního systému pro Mac od Applu vám pomůže chytře uvolnit drahocenný úložný prostor. My vám pomůžeme se v ní co nejlépe zorientovat. Když přijde na úložiště, je každý megabyte dobrý. Používání externích HDD může být pro někoho obtěžující, přikupování úložiště navíc v cloudu se zase může prodražit. Nová funkce macOS Sierra s názvem Optimalizované úložiště by vám měla pomoci k tomu, abyste ušetřili co nejvíce prostoru na vašem pevném disku.

Používání Optimalizovaného úložiště je podmíněné iCloud účtem. Apple nabízí v základu ke každému Apple ID 5GB úložiště na iCloudu. Abyste Optimalizované úložiště mohli využívat naplno, budete možná muset přikoupit pár GB navíc.

Jak získat přístup k Optimalizovanému úložišti

  • Klikněte na Apple Menu a poté na „O tomto Macu“.
  • Klikněte na Úložiště.

Barevná lišta se trochu liší od té, kterou známe z OS X El Capitan. Po kliknutí na jednotlivé položky se vám zobrazí, kolik místa konkrétní druhy souborů zabírají.

Všimněte si šrafovaného políčka v liště – když na ně zamíříte myší, zobrazí se vám nadpis „Purgeable“ spolu s údajem o zabraném místě. Sekce „Purgeable“ ukazuje skutečně staré soubory, které můžete archivovat, uložit do cloudu nebo smazat za účelem zvýšení volného místa.Snímek obrazovky 2016-08-14 v 20.59.44

Klikněte na tlačítko Správa a zobrazí se vám okno Optimalizovaného úložiště. Jaké možnosti funkce nabízí?

  • Uložit na iCloud
  • Optimalizovat úložiště
  • Automaticky vysypat koš
  • Úklid nepořádku
  • Uložit na iCloud

Díky této volbě můžete přesunout naposledy použité soubory a optimalizované fotografie na úložiště v iCloudu. iCloud Drive je využíván jako dlouhodobé úložiště pro vaše původní soubory a fotografie či videa v plném rozlišení. Odsud si je v případě potřeby můžete stáhnout zpět do vašeho Macu.

Pokud v okně Optimalizovaného úložiště kliknete na volbu „Uložit na iCloud“, zobrazí se vám možnost uložit soubory z Plochy a ze složky Dokumenty na iCloud. Stejně tak můžete aktivovat či deaktivovat možnost ukládání fotografií a videí do knihovny fotografií na iCloudu.

Pokud si chcete přizpůsobit možnosti úložiště na iCloudu, můžete tak učinit v nastavení iClodu pro Plochu a Dokumenty.

Optimalizovat úložiště

Videosoubory zabírají někdy opravdu hodně místa. Pokud máte zálibu ve sledování televizních sérií a filmů z iTunes, budete možná překvapeni, že videa, která jste již zhlédli, stále sídlí ve vašem Macu. Optimalizované úložiště je může automaticky odstranit. V případě potřeby můžete videa opět stáhnout z iTunes.

Pokud chcete možnost automatického mazání časem opět vypnout, jděte do iTunes -> Preferences -> Advanced.Snímek obrazovky 2016-08-15 v 11.11.50

Optimalizované úložiště dokáže rovněž zpracovávat přílohy ze zpráv v nativní aplikaci Mail. Dokud je příloha uložena na e-mailovém serveru, není stažena do Macu, a dokud e-mail nesmažete, můžete si ji kdykoliv opět do počítače stáhnout.

Automatické vysypání koše

Tato funkce slouží k průběžnému udržování volného místa ve vašem koši. Položky, které jste přesunuli do koše, v něm zůstávají po dobu 30 dní, poté jsou automaticky vymazány.

Na rozdíl od fotografií ve složce „Naposledy smazáno“ nejsou soubory v koši označeny počtem dní, který jim ještě zbývá. Tuto informaci ale můžete velice snadno zjistit. Spusťte Optimalizované úložiště a klikněte na Koš v levém sloupci. Zobrazí se vám seznam odstraněných souborů spolu s údajem o tom, kdy byly naposledy použity.

Deaktivovat funkci mazání souborů po 30 dnech musíte ve Finderu. Spusťte Finder, v menu v horní části obrazovky zvolte Předvolby, klikněte na Pokročilé a funkci vypněte.

Úklid nepořádku

V tomto rozhraní můžete protřídit své soubory a určit, které chcete odstranit, případně přesunout jinam. Práce v něm je mnohem přehlednější než ve Finderu. K sekci Úklid nepořádku se můžete také dostat tak, že v okně Optimalizovaného úložiště kliknete na položku Dokumenty v levém panelu.

Soubory v této sekci jsou dále rozřazené do oddílů s názvy Velké soubory, Stahování a Prohlížeč souborů.Snímek obrazovky 2016-08-15 v 10.36.23

Sekce Stahování vám ukáže stažené soubory, v Prohlížeči souborů zase můžete soubory dopodrobna procházet.

iOS soubory Pokud máte vaše iOS zařízení synchronizované s Macem, iTunes uchovávají některé starší složky zálohy pro případ potřeby jejich obnovení. Tyto soubory však zabírají poměrně dost místa, proto bude lepší ty nejstarší vymazat.

Co se zobrazuje v levém panelu?

Seznam položek v levém panelu je variabilní a závisí na tom, co máte ve svém Macu a jak ho používáte. Pokud tedy využíváte nativní Mail, naleznete danou položku i v levém panelu okna Optimalizovaného úložiště.

Naleznete zde také položku Aplikace, kde můžete snadno a rychle promazávat nainstalované aplikace.

Když na název aplikace najedete kurzorem, zobrazí se vám možnost smazání nebo zobrazení ve Finderu.