HomeJablečné novinkyJak zrychlit starší iPhone (3GS, iPhone 4, iPhone 4s): kompletní návod pro běžné uživatele

Jak zrychlit starší iPhone (3GS, iPhone 4, iPhone 4s): kompletní návod pro běžné uživatele

Přinášíme vám pár tipů, jak zrychlit starší – nebo zkrátka jen pomalejší – iPhone. Využijete ho například u modelů 3GS, iPhone 4, iPhone 4S a u pětkové řady, a to s iOS 6 – 9. Starší přístroje – ale nejen ony – mají tendence se postupem času zpomalovat.

Určitě byste uvítali, kdyby bylo možné váš iPhone alespoň trochu zrychlit, obzvlášť pokud vlastníte přístroj o dvě a více generace starší. Zpomalení iOS zařízení je znát na první pohled – rozhraní jako takové reaguje pomalu, otevírání aplikací trvá déle, některé nejdou vůbec spustit. Možná se váš telefon zpomalil po instalaci novějšího iOS. Existují však techniky, které vám pomohou jakkoliv starý přístroj o trochu více zrychlit. Naše tipy ale můžete využít i tehdy, když používáte iPhone šestkové řady nebo novější.

Všechna elektronická zařízení mají tendenci časem stárnout spolu s tím, jak je jejich paměť zaplňována a jak je na ně instalován dodatečný software. Možná vám ale jen přijde, že váš telefon zpomalil – některým uživatelům se jejich přístroj zdá pomalejší, pokud například mají často možnost srovnání s novějším modelem. Poměrně spolehlivým ukazatelem mohou být některé aplikace, které dříve běžely naprosto hladce, a v poslední době se s nimi prakticky nedá pracovat.

Je váš iPhone aktuální?

Nejnovějším mobilním operačním systémem od Applu je iOS 9 (iOS 10 vyjde oficiálně veřejně letos na podzim). U starších zařízení se vám může stát, že update operačního systému zpomalí chod telefonu, v některých případech to ale může fungovat i opačně.

V Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru se snadno přesvědčíte, jestli je operační systém zrovna ve vašem zařízení aktuální – v současné době by to měl být iOS 9.3.3.

Ukončete běžící aplikace

Začneme s nejjednodušším řešením, a to uzavřením všech nepotřebných aplikací. Dvakrát za sebou stiskněte home button – dostanete se na obrazovku s kartami momentálně běžících aplikací. Aplikaci ukončíte vytažením příslušné karty směrem nahoru. Posunout můžete i více aplikací za použití až tří prstů, ukončit všechny běžící aplikace naráz však bohužel není možné.

Kouzla s pamětí

Šestková řada iPhonů disponuje 1GB paměti, u starších modelů je to o něco méně. Přerozdělení paměti není u iPhonů snadné, ale pokud ho provedete, můžete svůj přístroj zrychlit. Pomůžou vám s tím aplikace třetích stran, jako je například Battery Doctor. Vytíženost paměti zjistíte v aplikaci klepnutím na „Memory“, přerozdělení pak provedete klepnutím na Boost.

V příslušném menu můžete také stáhnout funkci, nazvanou „One Tap Boost“. Díky ní získáte na své ploše zkratku, přes kterou můžete přerozdělení paměti provést rychleji.

Restart

Svůj iPhone můžete pochopitelně také kompletně restartovat. Podržte zároveň home button a vypínací tlačítko, dokud se na displeji neobjeví logo Applu. Telefon můžete také zkusit zkrátka vypnout a zapnout s tím, že po vypnutí vyčkáte jednu až dvě minuty, než přístroj znovu zapnete.

Promazání aplikací

V Nastavení -> Obecné -> Úložiště a využití iCloudu zjistěte, kolik vám která aplikace zabere místa, a promažte ty největší „žrouty“, o kterých víte, že se bez nich obejdete. Vždy se snažte mít alespoň 1GB volného místa.

Safari

Dalším krokem, který můžete zkusit, je promazání dat a cookies v Safari.

 • Jděte do Nastavení -> Safari. Zvolte „Smazat historii a data stránek“. Mějte na paměti, že po provedení tohoto kroku už vám Safari bude při zadávání adresy napovídat pouze ty weby, které máte v záložkách.

Ukončení procesů na pozadí

Snadno se také můžete zbavit některých automatických funkcí, což kromě uvolnění paměti také šetří vaši baterii. Tento návod bohužel neplatí pro majitele přístrojů s iOS 6.

 • V Nastavení -> iTunes a App Store vypněte automatické aktualizace.
 • V nastavení -> Obecné -> Aktualizace aplikací na pozadí vypněte aktualizace.

Jsou to procesy, bez kterých se rozhodně obejdete, a jako bonus získáte prodlouženou výdrž baterie.

Grafika

Zrychlit přístroj můžete i „osekáním“ některých grafických prvků.

 • V Nastavení -> Obecné -> Omezit pohyb zapněte funkci omezení pohybu. Vypnete tím některé efekty u ikon a upozornění.
 • V Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Vyšší kontrast zapněte možnost „Snížit průhlednost“. Dopad tohoto nastavení můžete vidět například na Ovládacím centru, které získá neprůhledné pozadí a má mnohem rychlejší odezvu.
  I u těchto kroků docílíte zároveň také zlepšení životnosti baterie.

Promazání textových zpráv

Uvolnit paměť můžete i promazáním veškerých nepotřebných zpráv, což můžete provést buďto jednotlivě, nebo hromadně – smazáním všech zpráv, starších 30 dní nebo 1 roku.

Textové zprávy jako takové vám příliš mnoho místa nezabírají, soustřeďte se proto na konverzace, obsahující například množství obrázků, videí nebo hlasových záznamů.

V Nastavení -> Zprávy můžete také nastavit dobu, po které zvukové zprávy samy vyprší.

Média

 • V Nastavení můžete snadno zjistit, kolik místa zabírají vaše mediální soubory.
 • Na vrcholu většinou bývají aplikace Fotky a fotoaparát a Hudba.
 • V Apple Music smažete skladbu, kterou již poslouchat nebudete, přetažením doprava.
 • Pokud své fotografie automaticky odesíláte po jejich vytvoření do iCloudu nebo na weby typu Flickr, můžete je z telefonu bez obav promazávat.

iOS 10

Nejen u Applu je zvykem, že každá další verze iOS má větší a větší nároky – i proto má každý nový model iPhonu lepší procesor, než jeho předchůdce. Proto Apple u některých starších modelů už zkrátka neumožňuje upgrade na vyšší software. I tak se ale někteří uživatelé mohou po aktualizaci softwaru setkat se sníženou výkonností svého zařízení. S iOS 10 by to však již nemuselo být pravidlem – součástí updatu by mělo být i zlepšení stability a životnosti baterie, což by mělo znamenat i zrychlení telefonu.

Obnova ze zálohy

Pokud se vám nechce kvůli zrychlení mobilu čekat na iOS 10, můžete ještě vyzkoušet obnovu zařízení ze zálohy. Předpokládá se samozřejmě, že provádíte pravidelné zálohy.

 • Připojte telefon k vašemu Macu přes USB kabel.
 • Spusťte iTunes. Klikněte na ikonku vašeho zařízení.
 • Klikněte na Restore backup.

Obnova do továrního nastavení

Poslední krok je zároveň tím nejdrastičtějším. Obnovením do továrního nastavení smažete z iPhonu veškerá data a vrátíte jej do stavu, v jakém jste ho koupili.

U tohoto kroku je samozřejmě zásadní kompletní záloha do iTunes nebo iCloudu.

 • Obnovení iPhonu do továrního nastavení provedete přes Nastavení -> Obecné -> Smazat data a nastavení. Po zadání kódu bude provedeno vymazání.
  Několik minut po restartu vás uvítá stejná obrazovka, se kterou jste se setkali při úplně prvním zapnutí iPhonu.

Autorizovaný servis

Pokud trváte na tom, že váš iPhone nepracuje tak, jak má, a nechcete se sami pouštět do experimentů, kontaktujte servis, kde bude váš telefon podroben důkladné prohlídce, analýze a následné opravě.