HomeJablečné novinkyBude nový iPhone svým úložištěm konkurovat MacBooku?

Bude nový iPhone svým úložištěm konkurovat MacBooku?

Duální fotoaparát, možná vodotěsnost, home button s haptickou odezvou – na to, že se o iPhonu 7 nemluví jako o revolučním smartphonu, je s jeho vydáním spojena řada více či méně divokých předpovědí. Jak je to ale s úložištěm? A řekneme letos 16GB iPhonům definitivně sbohem? Apple často čelí kritice za to, že jeho mobilní zařízení nepodporují microSD karty. Kromě toho začínají být mírně „ze hry“ 16GB verze iPhonů, a to zejména proto, že mediální soubory zabírají vzhledem ke své rostoucí kvalitě stále větší prostor.

Proto bylo pro řadu uživatelů potěšující, když Apple vydal 128GB verze smartphonů, ale i tak se stále najdou tací, kterým ani tato kapacita nepostačuje. Těm by se podle zpráv ze serveru DigiTimes mohlo jejich zbožné přání brzy splnit. Ten se odvolává na zdroje z oblasti průmyslu, podle kterých se letos dočkáme iPhonu s 256GB úložištěm. Zní vám to povědomě? Zprávy tohoto typu se poprvé začaly objevovat již letos v květnu, není to tedy poprvé, co o 256GB variantě slyšíme. Přestože server DigiTimes není obecně pokládán za příliš spolehlivý zdroj informací, dává produkce 256GB iPhonu docela velký smysl.

Mezi důvody, proč by mohl Apple mohl úložiště takto dramaticky navýšit, patří nejen rozmáhající se trend 4K videí, ale i závratně rostoucí počet aplikací v App Storu a stahování hudby. iPhony s nejnižší kapacitou úložiště si v minulosti pořizovali hlavně ti uživatelé, kteří chtěli ušetřit, nebo kteří nepoužívali iPhone k pořizování a uchovávání mediálních souborů – i těm ale tento základ přestává stačit a musí se spoléhat na cloudová úložiště, což není vždy praktické.

iPhony ale nezačínaly vždy s 16GB úložištěm – v roce 2013 byl vydán iPhone 5c s úložištěm o kapacitě 8GB, což je z dnešního pohledu v podstatě nepředstavitelné.

iphone5c8gb

V roce 2014 byl proveden průzkum, podle kterého vlastnila 16GB tehdy nejnovějšího iPhonu drtivá většina uživatelů a problémy s nedostatkem úložiště byly uváděny jako nejčastější. Další otázkou je finanční stránka celé věci. Mezi 32GB a 256GB je poměrně velký rozdíl, podle některých odborníků by se však cena přístroje s největším úložištěm neměla vyšplhat do závratných výšin. S příchodem 256GB varianty by zároveň měla vymizet varianta šestnáctigigová a celá sedmičková řada by měla začínat na 32GB. Stejně jako u všech ostatních odhadů i zde však platí, že co není oficiálně potvrzené od Applu, to prakticky neexistuje.