HomeJablečné novinkyProměny iOS: jak se mobilní operační systém od Applu změnil od roku 2007?

Proměny iOS: jak se mobilní operační systém od Applu změnil od roku 2007?

iPhone spolu s iOS již za pár měsíců oslaví desáté výročí své existence. Jak moc se za ty roky změnil operační systém od Applu? A byly všechny změny k lepšímu? Blíží se datum oficiálního vydání nejnovější verze mobilního operačního systému od Applu iOS 10. Stejně jako u předešlých verzí se i zde můžeme těšit na velké množství nejrůznějších vylepšení a nových funkcí. Při příležitosti tohoto „kulatého čísla“ si můžeme trochu zavzpomínat a podívat se zpátky do minulosti na to, jakými proměnami iOS prošel od svého začátku v roce 2007. Apple vždy kladl důraz na jednoduchost.

Odemknout přejetím

Vzpomínáte, jak jste pro odemčení svého mobilního zařízení museli přejet prsty po displeji? Je zajímavé sledovat, jak tato funkce, která byla odjakživa nedílnou součástí iPhonů i iPadů, začíná být pomalu vytlačována. S příchodem Touch ID bylo přejetí a vyťukání kódu nahrazeno pouhým přiložením prstu na home button.

App Store

App Store začal fungovat až v roce 2008 – do té doby si majitelé iPhonů museli vystačit s hrstkou nativních aplikací ve svém přístroji. Těch aplikací bylo všehovšudy 16. V roce 2007 se o iPhonu mluvilo jako o zázračném beztlačítkovém zařízení s na tehdejší poměry velkým dotykovým displejem. Teprve při zpětném pohledu nám dojde, jak omezující byla role majitele „mladého“ smartphonu, který dlouho nemohl ani spravovat aplikace ve vlastním zařízení.

Google

iPhone v roce 2007 vyšel s nativní aplikací YouTube a předinstalovanými mapami od Googlu. Applu trvalo pět let, než vyvinul vlastní mapy a přesunul Google Maps do App Storu. Vzpomenete si ještě na okamžik, kdy Apple mapy poprvé vyšly, a každý si na ně stěžoval? Ty dny jsou už dávno pryč. Apple na svých mapách usilovně pracuje a snaží se je co nejvíce přizpůsobit potřebám uživatelů. Dnes už bereme jako samozřejmost zobrazování nejbližších restaurací, obchodů a benzinových stanic.

Složitá současnost?

Apple si vždy uměl získat své zákazníky poskytováním operačních systémů s jednoduchými a užitečnými funkcemi. Jako příklad můžeme vzít například původní iPhone s tím „nejzákladnějším základem“. Nabídky u souborů nebyly nijak komplikované, protože neexistovaly žádné aplikace třetích stran. Bezpočet různých nastavení v pozdějších verzích iOS vedly zpočátku ke stížnostem, zejména ohledně soukromí. Předmětem sporů byla mimojiné funkce frekventovaných míst.

Jak moc chytrý smartphone?

Chytrost smartphonu v roce 2007 spočívala zejména v absenci fyzických kláves a tlačítek, ve vestavěném prohlížeči a možnosti spravovat online ty nejdůležitější věci, jak je například e-mail. O devět operačních systémů později se věci trochu změnily. Podstata smartphonu nyní spočívá v mnoha dalších aspektech, které jsou sice na první pohled drobné, ale ve výsledku ohromující. Jmenovat můžeme například nejnovější funkci „raise to wake“, díky které se displej vašeho telefonu rozsvítí, když jej zvednete ze stolu.

Čistý rodokmen

Navzdory všem těm změnám, které iOS od doby jeho vydání zasáhly, je již od pohledu jasné, že máte pořád tu čest s tím samým operačním systémem. Některé aplikace jsou takřka k nerozeznání od těch, které rozvířily vody mobilních technologií před bezmála deseti lety. Základ operačního systému zůstává, jen na něm Apple vystavěl pár luxusních softwarových vil namísto původního prostého přístřešku.

Současnou verzi operačního systému jistě oceníte více než tu, s kterou jste měli tu čest v době vydání prvního iPhonu, kdy jste neměli možnost nahrání videa a na pozadí telefonu byla jen černá tapeta bez možnosti změny, nemluvě o absenci aplikací třetích stran. iOS je operační systém, jehož užívání je neuvěřitelně snadné, zároveň však nabízí spoustu možností těm, kteří chtějí proniknout více do hloubky. Původní iOS byl však ve své době nepopiratelně revoluční záležitostí, na kterou bychom neměli zapomínat.

Post Tags