HomeJablečné novinkySteve Wozniak: „Odstranění jacku pro sluchátka by mohlo hodně lidí odradit.“

Steve Wozniak: „Odstranění jacku pro sluchátka by mohlo hodně lidí odradit.“

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak prohlásil, že pokud skutečně dojde k odstranění standardního 3,5 mm vstupu pro jack konektor, odradí tím řadu lidí. Proslýchá se, že se Apple u příštího iPhonu chce zbavit vstupu pro 3,5 mm jack conector. K tomu se vyjádřil jeden ze spoluzakladatelů Applu Steve Wozniak, který z této myšlenky není nadšený. Podle některých zdrojů bude Apple distribuovat nové telefony s bezdrátovými sluchátky, jiné hovoří o tom, že zákazníci spolu se sluchátky s Lightning konektorem dostanou i redukci pro běžná sluchátka.

Ode dne, kdy se tato zpráva začala šířit, podepsalo petici proti odstranění vstupu již 300 tisíc lidí. Nyní se k tomuto kontroverznímu kroku vyjádřil i Steve „Woz“ Wozniak.

„Pokud bude chybět 3,5 mm vstup pro sluchátka, odradí to spoustu lidí,“ uvedl v rozhovoru pro Australian Financial Review. Přiznal, že není příliš velkým příznivcem přehrávání hudby přes Bluetooth a jeho nejoblíbenější sluchátka mají klasické „drátové“ připojení.

„Mám auta, ve kterých můžete poslouchat hudbu normálně, nebo přes Bluetooth, a Bluetooth zní zkrátka tak ploše,“ vysvětluje. „Kdyby přišel Bluetooth 2 s širším pásmem a lepší kvalitou, díky které by hudba zněla jako hudba, budu ho používat. Uvidíme. Apple je mistrem v pohybu směrem dopředu do budoucnosti, a já to rád sleduji.“

Steve Wozniak založil Apple spolu se Stevem Jobsem a Ronaldem Waynem v roce 1976 a řadu počítačů sám ručně sestavil. Apple opustil v roce 1985, ale nadále funguje jako poradce a samozřejmě setrvává na výplatní listině cupertinské společnosti.

Nafouknutá bublina?

Existuje řada důvodů, proč by absence 3,5 mm vstupu pro jack konektor mohla být předzvěstí skvělé nové budoucnosti. Některé servery, zaměřené na Apple, v nedávné době Lightning sluchátka recenzovaly, a ta z toho vyšla velice dobře. Apple pro budoucí sluchátka plánuje řadu vylepšení, jako je schopnost potlačení šumu nebo dokonce fitness tracking, a to bez jakéhokoliv přídavného příslušenství – vše potřebné zajistí právě Lightning spojení.

Žádost o patent pro Lightning konektor u sluchátek byla Applu schválena již v prosinci 2014. Další patent ukazuje Lightning s vestavěnými tlakovými senzory. Ty by mohly pomoci dynamicky měnit hlasitost hudby na základě okolního hluku. Jmenovaný patent je pokračováním podobného nápadu, který se v Applu zrodil již v roce 2011. Zařízení má sledovat objem vzduchu v uších uživatele a přizpůsobit mu hlasitost.

Odstranění něčeho, co je bráno jako průmyslový standard, bude vždy bolestivé. Vzpomene si ještě někdo na přechod z 30-pin konektoru na Lightning konektor, když Apple vydával iPhone 5? Tento přechod se zpětně zdá jako prakticky bezproblémový a Lightning konektory se staly novým standardem.