HomeJablečné novinkyTim Cook v čele společnosti Apple již 5 let – co se za tu dobu všechno změnilo?

Tim Cook v čele společnosti Apple již 5 let – co se za tu dobu všechno změnilo?

24. srpna 2011 nastoupil Tim Cook do čela Applu, kde nahradil zesnulého Steva Jobse. Co se za dobu jeho působení změnilo? Když zakladatel Applu v roce 1985 odkráčel ze společnosti středem pryč, řada jeho následovníků téměř položila Apple na kolena – zachránil ho až Jobsův triumfální návrat zhruba o dekádu později.

24. srpna tomu bylo přesně pět let, co po Jobsovi převzal kormidlo jím pečlivě zvolený Tim Cook.

Jobs zemřel o třináct dní později na rakovinu slinivky a zanechal po sobě odkaz ikony vůdcovství a inovací. Stál u zrodu technologických ikon 21. století – iPodu, iPhonu a iPadu, a učinil z nich více než jen pouhou kombinaci skla a kovu. Cook původně zastával pozici hlavního provozního viceprezidenta, později se stal provozním ředitelem, který proslul tím, že jeho pracovní den začínal už v půl páté ráno. Přestože byl nejpravděpodobnějším kandidátem na vystřídání Steva Jobse, analytici pochybovali, zda bude schopný vést Apple stejným způsobem a zachovat jeho kouzlo. A tyto otázky se nezměnily ani o pět let později. Dnes již sice jen málokdo popře, že je Cook mužem na svém místě, Apple však stále čeká na nějaký převratný produkt.

Největší společnost na světě

Produktová řada, kterou můžete v současnosti nalézt v prodejnách Applu, nese jistou podobnost s tou, která byla v prodeji před pěti lety. Způsob, jakým Cook vede společnost, se však změnil. V době jeho funkčního období se Apple stal největší světovou společností a dvakrát pokořil rekord nejvyššího kvartálního zisku v historii.

Taktéž se rozrostl na dvojnásobek. Během posledního čtvrtletí se Stevem Jobsem v čele se prodalo 20,3 milionu iPhonů, nyní je tento počet dvojnásobně vyšší. Počet zaměstnanců stoupl z tehdejších 60 tisíc na 110 tisíc. Před pěti lety byly v Číně čtyři prodejny Applu, nyní je jich 41. Rovněž cena akcií se za Cookova vedení více než zdvojnásobila.

Inovace

Apple však neproslul odkupy akcií; proslul produkty, měnícími životy lidí, a postojem, že zákazníci nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete. Jobs se obklopoval vizionáři, jako je například Sir Jonathan Ive, a stal se srdcem těchto vynálezů – bestsellerů. Když odstoupil, byla nastolena klíčová otázka: bude Apple moci pokračovat v této tradici? Na závěry je po pěti letech ještě příliš brzy. Vždyť jedním z prvních softwarových produktů, vzniklých pod Cookovým vedením, byly Apple Maps, které se zpočátku potýkaly s neuvěřitelnými problémy.

Produkty

Asi nejvýznamnějším Cookovým projektem byly Apple Watch, které se ukázaly být spíše produktem pro hrstku konkrétních spotřebitelů, než celosvětovým fenoménem. Prodeje se odhadují k dnešnímu dni na 15 milionů, což je na trhu s nositelnou elektronikou nadprůměr, pro společnost velikosti Applu se však o kdovíjak převratné číslo zatím nejedná. Apple se místo toho zaměřil na prodeje iPhonů, které stouply zejména na indickém a čínském trhu. iPhone nyní tvoří více než polovinu celkového prodeje Applu. Po 13 letech strmě rostoucích výnosů se ale celkový prodej Applu v posledních dvou kvartálech snížil.

Přesto však kritika Cookovy práce není na místě. Zatímco Apple své produkty stále obnovuje s novými funkcemi, je nepravděpodobné, že by ještě přišlo něco tak převratného, jako byl iPhone. Cook se místo toho zaměřil na prodej softwaru a služeb – jmenovat můžeme například Apple Music nebo Apple Pay. Posledně jmenovaná služba se navíc rozšířila z mobilních platforem do desktopových. Zisky z aplikací a služeb stále stoupají.

Sociální otázky

Ještě jedna věc odlišuje Tima Cooka od jeho předchůdce, a to snaha o větší veřejnou firemní odpovědnost. Cook se angažuje v kampaních za rasovou a genderovou rovnost a práva gayů. Před dvěma lety provedl on sám veřejný coming-out a snaží se i do řad zaměstnanců Applu vnést co největší rozmanitost.

V loňském roce se Apple dostal do hledáčku aktivistů kvůli aféře, kdy pro FBI odmítl odemknout telefon teroristy ze San Bernardina. Cook nakonec kauzu vyhrál. V den, kdy převzal po Jobsovi funkci, řekl Cook svým zaměstnancům: „Chci, abyste si byli jisti, že se Apple nebude měnit.“ Dalo by se říci, že se v té chvíli hluboce mýlil…

Post Tags