HomeiPhoneS novým patentem od Applu odhalíte zloděje snadno – pomocí biometrických údajů

S novým patentem od Applu odhalíte zloděje snadno – pomocí biometrických údajů

Apple si nechal registrovat patent, díky kterému zařízení shromáždí otisk prstu, fotografii a další data o tom, kdo se pokusil zcizit váš telefon. Fenomén „Apple Picking“, tedy lavina zcizování iPhonů, která se spustila před několika lety, je již téměř minulostí, ale neoprávněný přístup do smartphonů a mobilních zařízení je stále ještě velmi častou záležitostí. Apple, proslulý svými „protizlodějskými“ opatřeními, si nechává registrovat další patent, který tato opatření povýší na ještě vyšší úroveň. Na základě tohoto patentu by iPhone měl být schopný za určitých okolností shromažďovat biometrické údaje a fotografie údajného zloděje – respektive kohokoliv, kdo se pokusí neoprávněně telefon odemknout.

Bezpečnostní opatření jsou u iPhonů díky Touch ID již teď poměrně přísná, ale maximum, které může uživatel v případě krádeže udělat, je bohužel jen vymazání obsahu přístroje na dálku, a to jen za určitých podmínek. Pokud bude patent uveden do reálného provozu, budoucí iPhony se stanou v těchto případech více reaktivními. Na základě okolností a podnětů jak od Applu, tak od samotného uživatele systém vyhodnotí, že se o přístup do něj pokouší neoprávněná osoba, nejčastěji zloděj, a uloží inkriminované údaje pro pozdější potřebu. Taktéž by teoreticky měl zvládnout nepozorovaně pořídit fotografii dotyčného, podobně jako to dnes umí některé bezpečnostní aplikace třetích stran.

Než bude patent uveden do provozu, bude zapotřebí především vyřešit právní otázky celé věci. Patent dále ukazuje schopnost sledování akcí uživatele, jako je klepnutí či napsaný text, což se příliš neliší od keyloggerů a spywaru. Není také jasné, zda pořízené fotografie budou ukládány přímo do přístroje, nebo na servery Applu. Zařízení by však mělo být schopné rozeznat kriminální činnost od nechtěného používání, kdy se přístrojí zmocní například batole.

Přestože jde u vynálezu především o bezpečnost uživatele, mohou se ozývat i hlasy proti. Fakt, že by Apple měl přístup k těmto typům dat, může někoho značně zneklidnit. V tuto chvíli je patent však pořád ještě patentem a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jeho realizaci.