HomeiPadiPad mini 5: Co o něm víme, jaký bude a co od něj chceme?

iPad mini 5: Co o něm víme, jaký bude a co od něj chceme?

O iPhonu 7 jsme toho již napsali víc než dost. Pojďme si nyní shrnout všechno, co dosud víme o iPadu mini 5, a zamyslet se nad tím, jaký by měl být. Kdy se k nám dostane iPad mini 5? A jaký bude ve srovnání se „čtyřkou“?

iPad mini 4 se začal prodávat v září 2015 a nesl významné změny v designu i funkcích, což z něj dělalo jeden z nejlepších osmipalcových tabletů na trhu. Vyvstává otázka, jestli se už letos dočkáme iPadu mini 5 a zda bude podobně revoluční, jako jeho předchůdce.

Kdy?

Zářijový Apple event se kvapem blíží. Ozývají se hlasy, podle kterých by spolu s iPhonem 7 mohl být představen i iPad mini 5. Řada odborníků hlasuje pro 16. září, přičemž novinky by měly být oznámeny 9. září. Na letošní WWDC, která se uskutečnila 13. června, Apple oznámil vydání mobilního operačního systému iOS 10. Pro beta testery z řad veřejnosti byl k dispozici již v červenci, finální verze pro širokou veřejnost by měla vyjít letos na podzim spolu s dalšími produkty.

iPad mini byl vydán 9. září v rámci Apple eventu při příležitosti vydání šestkové řady iPhonů, iPadu Pro a Apple TV. Vydání bylo vzhledem k tomu, že předchozí mini verze iPadu byly vydány v říjnu – tedy měsíc po vydání iPhonu – značně překvapivé. V říjnu 2015 se žádná další událost neuskutečnila.

V březnu 2016 pak Apple oznámil vydání nového iPhonu SE, 9,7-palcového iPadu Pro, iOS 9,3 a nových řemínků k Apple Watch. O iPadu mini 5 nepadla ani zmínka, řada lidí tedy doufá v to, že bude vydán letos na podzim – nejspíše v září. To se může změnit v případě, že se Apple rozhodne přepracovat kompletní linii svých iPadů – tedy tak, že by spolu s iPadem mini 5 vydal i iPad Air 3 – za těchto okolností by nejspíš Apple vyhradil pro své tablety samostatnou, pravděpodobně říjnovou událost.

U většiny iOS zařízení se nové produkty dostanou na pulty zhruba týden po jejich oznámení, u iPadu mini 4 však Apple datum oznámení a „vyslání do světa“ sloučil. Další spekulace se týkají jména – proslýchá se, že nový malý tablet by Apple mohl pojmenovat i iPad Pro mini.

Za kolik?

Když byl 9. září uveden do prodeje iPad mini 4, cena za 16GB variantu s Wi-Fi činila 319 liber. Podle odhadů britského serveru MacWorld by cenové rozpětí pátého iPadu mini mohlo začínat na stejné částce, jako u iPadu mini 4, tedy na 319 liber za ten nejzákladnější model s Wi-Fi. Pokud by se Apple rozhodl zbavit 16GB varianty, počáteční cena by se mohla z 319 liber zvednout na 349 liber, což je v přepočtu zhruba 11 tisíc korun.

Design

iPad mini 4 se dočkal několika designových změn, především štíhlejšího tvaru. Byly mu také dodány nejrůznější nové funkce. Můžeme tentokrát očekávat výraznější změny na úrovni radikální změny tvaru při přechodu z iPhonu 3GS na iPhone 4?

Možné to samozřejmě je, ale o jakýchkoliv razantních chystaných změnách v designu tabletů mlčí jak Apple, tak i nejrůznější analytici. Mnohem pravděpodobnější je, že redesign se ponese spíše v konzervativnějším duchu a zlepšení budou méně znatelná.

Tenčí design

Spekulace o ztenčení iPadu narůstají. iPad mini 5 bude pravděpodobně tenčí, než jeho předchůdce, ztenčení na víc než 5 milimetrů však již pravděpodobné není. Téměř jistě by však jak iPad Air 3, tak i iPad mini 5 měly být tenčí, než předchozí modely.

Šasi

U iPadu mini 5 by se rovněž mohlo změnit i šasi, které by mohlo být vyrobené z podobného hliníku, z jakého se vyrábí šasi pro iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Tento druh materiálu by mohl napomoci jak tenčímu designu, tak i vyšší odolnosti, a předcházet ohybu.

Nové funkce

Analytici tvrdí, že Apple zatím není připravený implantovat do iPadů funkci 3D Touch, kterou disponují iPhony 6s a 6s Plus – neměl by se jí dočkat ani iPad mini 5, ani iPad Air 3, je to však jen otázka času. Sice se objevují hlasy, podle kterých by iPad mini 5 mohl touto funkcí disponovat, pravděpodobnější však je, že si na tento vítaný upgrade budeme muset ještě chvilku počkat.

Další vylepšení

Server CultOfMac přišel s odvážným předpokladem, že nové iPady – počínaje iPadem Air 3 – by měly být prachu a voděodolné.

iPad mini vyjde samozřejmě s předinstalovaným iOS 10, s čímž by se mohla pojit nejrůznější vylepšení a vychytávky.

Mezi prvky, které by do iPadu mohly s iOS 10 přijít, řadí server například Dark mode, zároveň však dodává, že neexistuje mnoho indicií, které by zavedení tohoto režimu napovídaly.

Specifikace

S již zmíněným tenčím designem by mohla přijít i nová, menší baterie. Bude mít možná nižší kapacitu než baterie u iPadu mini 4, díky novým technologiím by však její výkonnost neměla být nijak snížená.

Fotoaparát

Neočekává se, že by Apple výrazně upgradoval fotoaparát iPadu mini 5. Předpokládá se 8Mp zadní fotoaparát a 1,2Mp přední. Zůstává otázkou, zda čočka zadního fotoaparátu bude vystouplá. Co se procesoru týče, všeobecným předpokladem je upgrade z A8 na A9. Dalšího vylepšení by se měl dočkat displej, otazník visí nad podporou Live Photos.

ipad_2_camera

Rychlé nabíjení

Obecným pravidlem je, že čím více je zařízení mobilní, tím více je závislé na energii z baterie. iPad Pro má bezesporu tu nejlepší možnou baterii, jakou kdy tablet od Applu měl. U iPadu mini 5 by tedy baterie měla být jednoznačnou prioritou, stejně jako efektivní a pohodlné nabíjení. Bylo by skvělé, kdyby Apple implementoval svou vlastní verzi technologie Qualcomm‘s Quick Charge, díky které se baterie nabíjí až čtyřikrát rychleji.

Plná podpora Apple Pay

Poté, co byl systém Apple Pay integrován i do desktopového macOS Sierra, by mohly následovat i další produkty od Applu, včetně připravovaných iPadů.

iPad mini 4, podobně jako iPad Air 2 nebo iPad mini 3, nemůže využívat plnou verzi Apple Pay – například jeho prostřednictvím nemůžete platit v kamenném obchodě. Je to proto, že tablety od Applu nemají zabudovanou NFC anténu.

Procento lidí, kteří by chtěli před platebním terminálem mávat tabletem, je možná malé, ale rozdíl v přenosnosti nejmenšího iPadu a největšího iPhonu je velmi malý.