HomeiPhoneJak bude fungovat iPhone bez home buttonu?

Jak bude fungovat iPhone bez home buttonu?

Letošní iPhony by neměly přinést žádné převratné změny, další řada by se však údajně měla obejít bez fyzického home buttonu. Jak to může vypadat v praxi. Spekuluje se o tom, že příští rok Apple zbaví iPhony home buttonu. Někteří to považují za rouhání, jiní zase pochybují, zda je to vůbec uskutečnitelné – a ono je.

Co je to vlastně home button?

Když se nad tím opravdu zamyslíte, pak interakce, kterou s home buttonem máte, by se dala shrnout do jediného: pevný stisk. Stisknutí tohoto malého kousku hardwaru má omezený účel: buďto vás vrátí na domovskou obrazovku, nebo aktivuje displej vašeho telefonu. Ano, je skutečně takto prosté.

Proč by to Apple dělal?

Podle posledních zpráv od analytiků chce Apple vyprodukovat telefon s větším displejem, ale při zachování současných celkových rozměrů. Velké displeje jsou skvělé, a ještě skvělejší je, když se přístroj dá i navzdory velikosti obrazovky pohodlně držet. Každý milimetr se počítá, takže i zvětšení o odhadovaných 0,2 palce zní velice dobře. Klasický home button však zabírá poměrně dost místa a jeho odstranění by mohlo být nejen ve prospěch displeje, ale i dalšího hardwaru, například baterie.

A co Touch ID?

Home button byl dlouho považován za vcelku postradatelný, dokud Apple nepřišel s funkcí Touch ID. Jedno bez druhého si nyní už neumíme představit. Společnost Sonavation je průkopníkem snímačů otisků prstů, vestavěných pod povrchem dotykové obrazovky. Již ve chvíli, kdy se o této skutečnosti dozvěděli, začali někteří odborníci předpovídat konec home buttonu.

sonavation-through-glass2

Zmíněná technologie je totiž vymyšlená tak, že i kdyby se snímač otisků prstů nacházel na místě home buttonu, na další hardware zbude pořád dostatek místa.

Jak by to fungovalo?

Zopakujme si ještě jednou funkci home buttonu: jedná se o pevný stisk. Apple relativně nedávno představil 3D Touch pro iPhone, nabízející užitečné funkce bez nutnosti přídavného hardwaru. Kdyby Apple přenesl tuto technologii na příslušná místa na telefonu, mohl by se iPhone bez home buttonu stát celkem snadno realitou. Senzory v rámu telefonu by mohly odvést tutéž práci, jako home button při práci v aplikaci. Díky haptické odezvě byste měli okamžitou zpětnou vazbu o tom, že byl pevný stisk zařízením zaregistrován.

Vývojáři třetích stran by se možná zapojili jen velice okrajově, protože Apple by zčásti pracoval s technologiemi, které jsou již u něj zavedené.

Nové tlačítko by mohlo dostat ještě více funkcí, díky kterým by uživatelé mohli pohodlně přepínat mezi aplikacemi, zobrazovat menu nebo operovat v Nastavení.

Kdy zmizí home button?

Popisované vylepšení se může pro rok 2017 zdát příliš vznešeným cílem, na druhou stranu by byl po všech stránkách revoluční telefon skvělou oslavou deseti let iPhonu na trhu. Podle mnohých odborníků je odstranění fyzického home buttonu jedním z nejlepších kroků vpřed, jaký by Apple mohl učinit. Pro většinu řadových uživatelů je však loučení s home buttonem podobně bolestivou představou, jako loučení s klasickým vstupem pro sluchátka. Překvapí nás Apple příští rok?

iphone-7-miroslav-majdak-concept-no-home-button