HomeiPhoneTouch Disease: nový problém trápí uživatele iPhonu 6 a 6 Plus

Touch Disease: nový problém trápí uživatele iPhonu 6 a 6 Plus

Máte zase problémy s dotykovým displejem svého iPhonu? Nejste sami. Podle serveru iFixit se iPhony 6 a 6 Plus potýkají s novým problémem, díky kterému přestávají odpovídat na dotyk a dalšími způsoby vypovídají poslušnost. iFixit hovoří o milionech ohrožených zařízeních. Vada, kterou iFixit nazývá „Touch Disease“, zasahuje zařízení bez rozdílu a bez varování. Telefon zkrátka zničehonic přestane odpovídat na dotyk, objevit se mohou i vady na obrazovce. Poblíž nejvyšší části obrazovky se zničehonic objeví tenký šedý pruh, který se střídavě objevuje a mizí. To je doprovázeno znepokojující nekomunikativností. Nakonec touchscreen přestane fungovat úplně.

Odborníci z iFixit zatím nepřišli na definitivní řešení, věří ale, že porucha může souviset s každodenní zátěží iPhonu. V závislosti na používání a způsobu přenášení může u iPhonu časem dojít k nepatrnému ohnutí a kroucení, což může způsobit praskliny vnitřích komponent.

„Zpočátku nic nezaznamenáte. Později si můžete všimnout, že displej občas neodpovídá, ale vše rychle spraví tvrdý restart,“ vysvětluje mluvčí iFixit. „Jak se praskliny prohlubují, dojde časem k úplnému oddělení vnitřní desky a pauzy mezi problémy se zkracuji.“

 

Vyvinutím tlaku na displej iPhonu se může problém dočasně vyřešit, ale většinou se vrátí v ještě horší míře, než předtím. Dokonce často nepomůže ani výměna displeje. Podle iFixit mohou být na vině čipy dotykového ovládání, které mají za úkol rozpoznat a odpovědět na dotek prstu na displeji. U iPhonu 6 je ale problém, že se tyto čipy nacházejí na základní desce, která je těžko dosažitelná.

Jediné trvalé řešení je podle iFixit drastické: buďto vyměnit celý přístroj, nebo vyměnit základní desku poškozeného modelu. Je ještě jedna, riskantnější cesta – opatrně vyměnit zasažené čipy za nové – ta však vyžaduje bohaté zkušenosti, jistou ruku a kvalitní nářadí. Podle serveru MacRumors nejsou zatím značkové prodejny Applu schopné tento problém vyřešit.

Vzhledem k mimořádně složité povaze dané poruchy je tedy zatím nejlepším řešením zakoupení náhradního telefonu. Ve výhodě jsou v tomto směru samozřejmě ti, kteří ještě mají telefon v záruce.