HomeAppleRozšíří Apple výrobu iPhonů do Indie? Podle všeho ANO!

Rozšíří Apple výrobu iPhonů do Indie? Podle všeho ANO!

Apple se logicky snaží proniknout na stále se rozšiřující trh se smartphony v Indii. V úterý do médií pronikla zpráva, podle které Apple údajně vyjednává s Foxconnem o výrobě právě tam. Informoval o tom deník The Economic Times s odvoláním na zdroje, blízké Applu. Společnost prý v současné době vyjednává o možnostech výroby iPhonů v indické pobočce Foxconnu. Zatímco přesný harmonogram produkce ještě nebyl dotvořen, podle odhadů by k jejímu zahájení mohlo dojít v horizontu dvou až tří let.

„Je zde zcela nepochybný zájem,“ uvedl nejmenovaný zdroj. „Když zemi navštívil Tim Cook, vláda vznesla otázku ohledně výroby v Indii. Poté začali v Applu uvažovat nad tím, že by se v Indii zabývali něčím dlouhodobým.“

Zpráva z úterý posílila fámy, které začaly kolovat počátkem tohoto roku, podle kterých chtěl Foxconn v Indii vybudovat továrnu výhradně pro výrobu Apple produktů. Mezi jednoznačné výhody výroby v Indii patří například nižší ceny pro místní nebo rychlejší doba uvedení na trh. Apple by rovněž mohl v regionu spustit síť svých značkových maloobchodních prodejen.

Společnost po léta usilovala o vládní povolení k provozu značkových maloobchodních prodejen v Indii. Indické zákony vyžadují, aby značkové obchody prodávaly minimálně 30% zboží od tuzemských dodavatelů, což znamená, že by Applu musela být udělena výjimka, nebo by musel zahájit produkci v Indii. Podle četných zpráv jsou někteří členové indické vlády – například premiér Narendra Modi – ochotni s Applem pracovat na potenciálním řešení, ale oficiální dohoda zatím nebyla oznámena.

V srpnu chtěl ministr průmyslu a obchodu Nirmala Sitharaman přehodnotit žádost Applu o udělení výjimky pro maloobchodní prodejny. Možná právě proto, aby poskytl důkazy o přínosnosti Applu pro region, navštívil v květnu Tim Cook spolu s několika klíčovými vedoucími pracovníky Indii. Tým se setkal s některými z místních provozovatelů telekomunikačních služeb, s nimiž probíral možnosti partnerství s iPhony. Tim Cook se sešel s premiérem, tématem debat byl prodej, výroba, šifrování a další. K setkání došlo krátce předtím, než Apple oznámil své plány na otevření vývojového centra pro Mapy v Hyderabadu. Indie představuje pro Apple, respektive pro prodej iPhonů, obrovskou příležitost. iPhone se však coby prémiová značka chytal na trhu poměrně pomalu. Podle údajů společnosti Strategy Analytics letos podíl iPhonů na indickém trhu značně poklesl, zatímco konkurenční operační systém Android ovládl 97,1% trhu.

Navzdory prozatímní drtivé nadvládě Androidu se Apple neoblomně snaží udržet na trhu a zdůrazňuje, že kvalita je nad kvantitu. Tim Cook při své květnové návštěvě prohlásil, že Apple pracuje na tom, aby indickým zákazníkům přinesl svou kompletní produktovou linii.

„V Indii bude po příštích tisíc let,“ řekl Cook. „Náš horizont je velmi dlouhý. Soustředíme se na ‚nejlepší‘, ne na ‚nejvíce‘. Proto mě nezneklidňuje, že se nedržíme na špičkách žebříčků prodeje.“

Post Tags