HomeZajímavostiPředpovědi o iPhonu 7 – kdo měl pravdu?

Předpovědi o iPhonu 7 – kdo měl pravdu?

Veřejnost se konečně dočkala: minulý týden byl světu představen dlouho očekávaný iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Někdo je spokojen, někdo zklamán. Vzpomenete si ještě, co všechno bylo „sedmičce“ předpovídáno? Pojďme si shrnout nejznámější předpovědi a podívat se na to, které z nich se naplnily.

Na jakém principu vlastně fungují fámy ohledně Apple produktů?

První vlaštovky vypouštějí zásobovací řetězce. Jejich informace se většinou zakládají na obecných trendech v technologiích a na údajích o podaných patentech. Zhruba rok před plánovaným vydáním nových modelů začínají na povrch vyplouvat i různé více či méně věrohodné (a více či méně kvalitní) fotografie. Ty obvykle do celé věci vnáší jistý zmatek, na hlavních bodech se ale většinou shodnou. Nejpozději pár měsíců před vydáním již mají všichni víceméně jasno i ve věci celkového designu produktu.

Proč se tohle děje? Generální ředitel Applu Tim Cook v roce 2012 slíbil dvojnásobný důraz na utajování informací. Pravda je však taková, že dodavatelský řetězec součástek pro cupertinského giganta je tak obrovský, že je prakticky nemožné zabránit úniku naprosto všech detailů. I z tohoto důvodu bylo nedávné představení iPhonu 7 prakticky prosto jakýchkoliv významných překvapení. Nabízíme vám rychlý přehled všeho, co jsme se mohli dozvědět s předstihem, a kdo se se svými odhady trefil.

Ming-Chi Kuo

V čem měl pravdu? Elitní čínský analytik předpověděl iPhonu 7 duální fotoaparát. V případě modelu Plus se trefil na 100%. Pravdu měl i v případě předpovědi 3 GB RAM u iPhonu Plus a 2GB u základního modelu, předpovědět se mu podařilo odstranění verze s 16GB kapacitou a již před koncem loňského roku i přítomnost procesoru A10.

MacOtakara

Japonský server MacOtakara se trefil v případě absence vstupu pro 3,5 mm jack konektor, která patří mezi nejdiskutovanější součásti nových iPhonů a v případě nové černé barvy obou přístrojů. I tyto odhady zveřejnil server poprvé na podzim loňského roku. V červnu letošního roku se MacOtakara vytasil s předpovědí změněného home buttonu, která se rovněž naplnila.

Mark Gurman

Mark Gurman je novinář, zaměřený na technologie a především na Apple. Na letošní rok předpověděl vydání bezdrátových sluchátek. Předpověď se naplnila a Apple letos v září představil světu nové AirPods.

S tímto odhadem přišel Gurman poprvé v lednu letošního roku. Vyšla i Gurmanova srpnová předpověď, že Apple v rámci zářijové keynote neodhalí žádné nové MacBooky – na ty si skutečně budeme muset ještě chvíli počkat.

Apple

Apple je občas nechtěným zdrojem vlastních leaků. Produkty jako AirPods, A10 Fusion Chip a nakonec název samotného iPhonu 7 byly předčasně odhaleny díky patentovým žádostem, v minulosti se nechtěného odhalení dočkala díky omylem zaslanému e-mailu například i sluchátka Beats. Ochranná známka AirPods byla odhalena v červenci letošního roku, před samotným oficiálním odhalením iPhonu 7 se příslušné detaily objevily dokonce na oficiálním Twitterovém účtu Applu.

Ostatní

První, kdo psal o základní 32GB variantě „sedmičkových“ iPhonů, byl list Wall Street Journal, a to v červenci. Tchajwanské Commercial Times informovaly o možné voděodolnosti iPhonu 7 a rovněž o novém rozložení pruhů antén.

Co chybí?

O existenci Smart Connectoru existovalo jen málo zpráv, našlo se však poměrně dost lidí z řad veřejnosti i odborníků, kteří jeho zavedení u iPhonu 7 připouštěli. Napovídaly tomu i některé z úniků fotografií. Nejspíše se nikdy nedozvíme, zda byl konektor plánován a posléze zrušen, nebo šlo o falešné poplašené zprávy.

34cd999192b1d7ba1da22909a1742947