HomeNávodyJak na problém s ověřováním aktualizace v iOS

Jak na problém s ověřováním aktualizace v iOS

Mnoho uživatelů se při instalaci aktualizací iOS – ať už beta, nebo konečných verzí – se setkalo s tím, že se na obrazovka „zasekla“ na okně s oznámením „Ověřování aktualizace“. Jedná se o poměrně častý problém, který však může být hodně obtěžující, protože v průběhu ověřování aktualizací iOS není možné používat dané mobilní zařízení. Jeho řešení je však naštěstí ve většině případů velmi snadné. Než se do čehokoliv pustíte, ujistěte se o následujícím: Vaše iOS zařízení je připojeno na Wi-Fi. Vaše iOS zařízení má dostatek volného úložiště pro instalaci aktualizace.

Opravdu se ale vaše zařízení zaseklo na oznámení o ověřování aktualizace?

Je potřeba si uvědomit, že oznámení „Ověřování aktualizace“ jako takové ještě zdaleka nemusí znamenat, že by se cokoliv zaseklo – je zcela normální, že tato zpráva na vašem displeji nějakou dobu setrvá. Proces ověřování obvykle trvá jednu až dvě minuty, v závislosti na vytíženosti serverů Applu. Procedura trvá déle zejména v případech, že se jedná o nejnovější oficiální verzi iOS, kterou obvykle v den jejího vydání stahují miliony uživatelů najednou. Dobrá zpráva je, že skutečný problém se zaseknutím obrazovky na ohlášení o ověřování aktualizací lze snadno vyřešit.

Jaký je první krok? Zkrátka počkat. Z výše uvedených důvodů dejte svému zařízení, potažmo Applu, pár minut. V prvních chvílích ponechte obrazovku s oznámením zcela bez zásahu. V drtivé většině případů je totiž jen otázka času, kdy oznámení zmizí a aktualizace bude pokračovat jako obvykle. Jakmile je ověřování aktualizace dokončeno, už se nemusíte ničeho obávat.

Pokud jste si však stoprocentně jisti, že se aktualizace zasekla na oznamovací obrazovce, a opravdu již čekáte třeba 15 minut (za předpokladu, že je zároveň splněna i podmínka dobrého Wi-Fi připojení a dostatku místa v úložišti), můžete vyzkoušet náš trik.

Vypínací tlačítko

Prvním krokem je jednoduše opakovaně stisknout tlačítko pro vypínání. To „donutí“ váš iPhone či iPad k uzamčení a opětnému odeknutí obrazovky. Opakujte tento krok několikrát po sobě s několikavteřinovými pauzami. Zní to jako záhada, ale opakovaný stisk vypínacího tlačítka většinou problém se zaseknutím vyřeší. V průměru je potřeba tlačítko stisknout pětkrát až desetkrát.

Účinnost triku poznáte podle toho, že obrazovka vašeho mobilního zařízení zčerná a po chvíli se objeví logo Applu doprovázené lištou, znázorňující průběh procesu instalace aktualizace. Ve chvíli, kdy se na vaší obrazovce objeví nakousnuté jablíčko a lišta, máte vyhráno. Nechte přístroj v klidu běžet, dokončení aktualizace může trvat někdy až třicet minut v závislosti na výkonnosti zařízení a internetového připojení.

Reboot

Pokud je obrazovka vašeho iOS zařízení zaseklá na oznámení o ověřování aktualizace dlouhou dobu a trik s vypínacím tlačítkem nefunguje, můžete provést force restart vašeho iPhonu či iPadu, a to tak, že podržíte zároveň home button a vypínací tlačítko, dokud se na obrazovce neobjeví logo Applu. Ve chvíli, kdy se zařízení opět rozběhne, můžete zkusit aktualizaci znovu nainstalovat přes Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.

Obnova přes iTunes

Pokud nezabral ani trik s vypínacím tlačítkem, ani force restart, budete muset své zařízení obnovit přes iTunes. Před zahájením procesu proveďte zálohu zařízení.

  • Spusťte iTunes.
  • Do počítače pomocí USB kabelu připojte svůj iPhone, iPad či iPod touch
  • Klikněte na ikonku vašeho zařízení v horní liště okna s iTunes
  • Pokud jste své zařízení nezazálohovali, proveďte zálohu přes iTunes.
  • Vypněte funkci „Najít iPhone“ a klikněte na Restore.