HomeJablečné novinkyVychází macOS Sierra – na co se můžete těšit?

Vychází macOS Sierra – na co se můžete těšit?

Apple nazývá svůj nejnovější operační systém „významnou aktualizací nejvyspělejšího počítačového operačního systému na světě“. Sierru si může stáhnout kdokoliv, jehož počítač běží na aktuální verzi OS El Capitan, a to zcela zdarma. Co je v macOS Sierra nového? Podívejte se na našeho podrobného průvodce systémem.

Odemkněte svůj Mac pomocí Apple Watch

Apple nedávno vydal nové voděodolné Apple Watch s vestavěnou GPS, s tímto kouskem elektroniky je však spojená ještě jedna zásadní novinka, a to schopnost odemknout váš Mac. Díky přechodu na macOS Sierra tedy už nebudete muset zadávat své heslo, pokud se budete chtít přihlásit. Jednou z funkcí nového operačního systému je totiž Auto Unlock, díky které počítač odemknete za použití Apple Watch. Jakmile hodinky autentifikujete, k odemknutí Macu vám bude stačit, když se k němu s Apple Watch přiblížíte.

Auto_Unlock_with_Apple_Watch

Siri je nyní i na vašem Macu

Jste-li majitelem iPhonu, jistě máte zkušenosti s hlasovou asistentkou Siri. Tu vám nyní Apple přináší i do vašeho Macu, a vy díky ní můžete prohledávat svůj počítač, získávat informace nebo posílat zprávy za pomoci hlasových příkazů. Je snadno dostupná z Docku, z menu v horní části obrazovky nebo za pomoci klávesové zkratky. Siri pro vás například dokáže najít konkrétní dokument, na kterém jste pracovali minulou noc, přidat do kalendáře důležitou schůzku nebo zahájit hovor přes FaceTime. Dokonce ji můžete požádat i o úpravu jasu obrazovky, spuštění spořiče obrazovky nebo vypnutí Wi-Fi. A rozhodně můžeme počítat s tím, že se pro nás Siri bude čím dál více zlepšovat.

snimek-obrazovky-2016-09-20-v-14-22-15

Obraz v obraze

Chcete sledovat fotbal a zároveň pracovat? S macOS Sierra to není žádný problém – můžete mít zároveň otevřené okno s videem, které chcete sledovat, a dokument nebo třeba e-maily. Video ze Safari nebo iTunes můžete připnout kamkoliv na obrazovku a měnit libovolně jeho velikost. Video zůstává připnuté na místě i tehdy, když přepínáte mezi okny.

Sdílejte svou plochu a dokumenty s jakýmkoliv zařízením

S macOS Sierra budete automaticky veškeré soubory na Ploše a v Dokumentech sdílet s jakýmkoliv Macem, iOS zařízením a dokonce i s PC. Stačí si potřebné soubory uložit na Plochu nebo do složky Dokumenty a můžete k nim získat přístup prakticky odkudkoliv. Své soubory můžete prohlížet z iPhonu či iPadu prostřednictvím iCloud Drive nebo na iCloud.com, případně z aplikace iCloud pro Windows. Pokud se přihlásíte z druhého Macu, automaticky uvidíte své soubory na Ploše i ve složce Dokumenty, přesně tam, kam jste si je uložili.

Plaťte online

Apple Pay si loni našel cestu do iPhonu, Apple Watch a iPadu, a nyní přichází i na Mac. Díky Apple Pay na webu budou vaše platby na spolupracujících webech snazší a bezpečnější. Už nepotřebujete sdílet informace o vašich platebních kartách s online prodejcem a čísla vašich karet se nebudou ukládat ani do vašeho zařízení, ani na servery Applu. Na stránkách vašich oblíbených prodejců hledejte tlačítko Apple Pay. Platbu dokončíte prostřednictvím Touch ID na vašem iPhonu nebo přes Apple Watch.

apple-pay-websites-0002-1366x910

Zprávy a fotografie

Významný upgrade zpráv mohli zaznamenat již uživatelé iOS 10, dočkají se ale i majitelé Maců. Odkazy ve vašich konverzacích se nyní budou zobrazovat jako náhledy stránek a na zaslaná videa budete moci koukat přímo v aplikaci Zprávy. Na jednotlivé zprávy můžete odpovídat i rychlou cestou pomocí přednastavených krátkých reakcí, konverzaci oživí rozměrově věší emojis. Přidávat můžete samolepky, efekty Digital Touch, neviditelný inkoust, nebo psát zprávy „ručně“. Spolu se zprávami se změn dočkaly i fotografie.

Apple zavedl novou funkci Vzpomínky, která shromažďuje vaše fotografie podle místa či data pořízení. Aplikace Fotky také nabízí vylepšenou technologii rozpoznávání obličeje, díky které můžete svou knihovnu snímků lépe organizovat. Díky funkci Místa můžete na mapě světa vidět, kde jste fotografie pořídili. Díky inteligentnímu vyhledávání rozpozná váš telefon i objekty a místa na fotkách, ať už se jedná o pláže, psy nebo koncertní síně.

Karty a Universal clipboard

Vaši pracovní plochu můžete mít nyní ještě lépe pod kontrolou díky kartám. Populární funkci, kterou znáte z prohlížeče Safari, přináší Apple nyní skoro do všech aplikací – například v Mapách můžete prohlížet více lokací najednou a v Pages si v režimu celé obrazovky můžete číst více dokumentů najednou. Karty fungují dokonce i v některých aplikacích třetích stran.

V macOS Sierra můžete také kopírovat a vkládat obsah z jednoho zařízení na druhé – narazili jste na iPadu na fotografii, kterou chcete vložit do dokumentu na Macu? Žádný problém. Zkrátka jen obsah na jednom zařízení zkopírujete a na dalším vložíte.

Místo

Díky Optimalizovanému úložišti máte nyní obsah vašeho disku plně pod kontrolou. Nepotřebné soubory můžete snadno vyhledat, roztřídit a buďto odstranit, nebo přesunout na iCloud.

iTunes

Apple Music získala v iTunes zcela nový vzhled s velkým důrazem na přehlednost a jednoduchost. Hlavní roli zde opravdu hraje hudba jako taková, díky nové struktuře se v prostředí Apple Music budete lépe orientovat a snáze objevovat nové skladby.

Post Tags