HomeiPadApple zakázal první aplikaci se samolepkami pro iMessages

Apple zakázal první aplikaci se samolepkami pro iMessages

O samolepkách v rámci iMessages toho již bylo napsáno dost. Jejich využití závisí asi zejména na věku a vkusu daného uživatele. Ne všechno, co se zpočátku mohlo zdát jako dobrý nápad, však dobrým nápadem skutečně je – svědčí o tom nejnovější ban, který Apple udělil aplikaci Phoneys. Pro iMessages nyní v iOS 10 existuje spousta vtipných a nápaditých aplikací třetích stran. Jednou z nejpopulárnějších – alespoň podle počtu stažení – je Phoneys, balíček samolepek v podobě „modrých textových zpráv“, navržených k nahrazení původní zprávy od odesílatele. Apple však ve finále tuto aplikaci neshledal zase tolik vtipnou a rozhodl se její šíření zastavit.

Konec Phoneys

Způsob, jakým Phoneys funguje, je vlastně docela chytrý. Uživatel přetáhne vybranou zprávu z aplikace a překryje s ní původní zprávu, kterou obdržel. Odesílateli původní zprávy se pak na jeho zařízení zobrazí „vyměněný“ text, jak můžete vidět na obrázcích. Samolepky dokonale napodobují barvu, tvar, velikost i font klasických zpráv, poslaných v rámci iMessages, takže vypadají jako skutečná zpráva.

This slideshow requires JavaScript.

Aplikace samozřejmě slouží primárně k pobavení, přednastavené fráze nejsou ofenzivní a mají spíše přátelský, nekonfliktní tón – kromě textu „Jsi tak chytrý“ zde ale můžete nalézt i zprávy jako „Mám příšerný hudební vkus“, „Tým, kterému fandím, je na nic“ nebo „Mé politické názory jsou totálně špatné“.

Kde je problém?

Co ale Applu konkrétně vadí? Vývojář Phoneys Adam Howell napsal pro web Medium, že byl společností kontaktován a upozorněn na to, že pokud aplikaci výrazně nepozmění do čtvrtka, budou Phoneys odstraněny z App Storu. Zdá se, že má Apple problém s tím, jak věrně zprávy napodobují skutečné uživatelské prostředí v iMessages, nemluvě o jeho známém postoji vůči „žertovným“ aplikacím.

„Právníci Applu nejsou spokojeni s tím, že Phoneys prošly procesem schvalování.

Nálepky by neměly mít modrou nebo zelenou barvu, neměl by v nich být použit font San Francisco a aplikace by neměla být uváděna na trh jako ‚žertovná‘, protože Apple tento druh aplikací neschvaluje. Osobně si myslím, že jsem tento výraz při propagaci Phoneys nikdy nepoužil, na rozdíl od druhých,“ říká Howell.

Je snadno pochopitelné, proč Applu Phoneys vadí. Skutečnost, že tak věrně kopíruje uživatelské prostředí iMessages, by mohla snadno zmást technicky nepříliš zdatné nebo zkrátka velmi důvěřivé uživatele, včetně těch, kteří o používání samolepek v aplikaci nevědí. Balíček samolepek byl vydán na začátku minulého týdne a během krátké doby se ocitl na vrcholu žebříčku placených aplikací, Apple však nejspíš nechce vysílat uživatelům zprávu o tom, že je myšlenka Phoneys naprosto v pořádku, a způsobit tak možný nárůst výskytu podobných aplikací.

Je tu stále naděje

Howell dále popisuje, že si Apple již nepřeje, aby samolepky věrně kopírovaly vzhled textových bublin iMessages. Samolepky se musí přepracovat tak, aby více připomínaly komiksové bubliny, a aplikace poté bude opět plně funkční. Vývojář podotýká, že si zatím není jistý, jak se sankcí naloží; pokud aplikací ponechá tak, jak je, Apple ji z App Storu odstraní, ale ti, kteří si ji stáhli, ji budou moci i nadále používat. Pokud aplikaci aktualizuje, samolepky se i pro stávající uživatele zcela změní, nemluvě o narušení původního konceptu aplikace, ale zase to pro něj bude znamenat možnost nabízet uživatelům něco, co se alespoň trochu podobá jeho původnímu nápadu.

Jedno je ale jisté – počet stažení Phoneys s velkou pravděpodobností v následujících dnech rapidně vzroste.