HomeAplikaceSystém iOS 10 má skrytou funkci „LUPA“ – jak ji aktivovat a používat?!

Systém iOS 10 má skrytou funkci „LUPA“ – jak ji aktivovat a používat?!

Nejnovější mobilní operační systém od Applu iOS 10 v sobě skrývá málo známou, ale poměrně užitečnou funkci Lupa. Kde ji najít, jak ji aktivovat a používat? S příchodem iOS 10 se váš iPhone může během pár vteřin proměnit ve velice užitečnou a výkonnou lupu pro snadnější čtení, takže například složení výrobků v obchodech, uvedené na obalech mikroskopickým písmem, už pro vás nebude představovat žádný problém. Lupa se skrývá v nastavení Zpřístupnění a my vám dnes ukážeme, jak ji odhalit, aktivovat a používat.

  • Z domovské obrazovky jděte do Nastavení.
  • Klepněte na Obecné. Klepněte na Zpřístupnění.
  • V sekci „Zrak“ posuňte tlačítko u položky Lupa do pozice zapnuto (oblast musí být zeleně zbarvená).
  • Do pozice „Zapnuto“ posuňte i tlačítko u položky „Automatický jas“.
  • Jakmile je funkce Lupa aktivována, můžete ji kdykoliv zapnout trojitým stiskem home buttonu – funguje to i na uzamčené obrazovce.

This slideshow requires JavaScript.

Lupa v iOS 10 ale není jen obyčejnou lupou – jedná se o komplexní uživatelské rozhraní, ve kterém můžete daný objekt „zmrazit“ stiskem kulatého tlačítka ve středu spodní části obrazovky.

Lupu můžete pomocí posuvného tlačítka v dolní části displeje libovolně přibližovat a oddalovat, než „snímek“ pořídíte. V případě potřeby intenzivnějšího osvětlení můžete zapnout i blesk klepnutím na příslušnou ikonku v levém dolním rohu. Měnit můžete i barevnou škálu zachyceného objektu.

Poté, co pořídíte snímek a zaostříte, můžete klepnutím na ikonku v pravém dolním rohu, kterou znáte například z Fotoaparátu, měnit jeho barevné ladění. Přepnete tak do uživatelského rozhraní, obsahující jednoduché lišty s posuvnými tlačítky k ovládání barevné škály zachyceného obrázku. V nabídce předvoleb je například poměr Žlutá/Modrá, Stupně šedi, Bílá/Modrá a další.

This slideshow requires JavaScript.

Funkce byla původně určena osobám s poškozením zraku, čas od času ji ale nejspíš využije opravdu každý. Do iOS 10 přišla v rámci všeobecného rozšíření funkcí, které jsou součástí Zpřístupnění.