HomeiPhone14 tipů pro iOS 10, o kterých jste možná ani nevěděli

14 tipů pro iOS 10, o kterých jste možná ani nevěděli

OS 10 je již nějakou dobu na světě a vypadá to, že se po počátečních rozpacích setkal s veskrze pozitivní odezvou. Jen v prvních 24 hodinách na nový operační systém upgradovalo odhadem 15% uživatelů. Již po 48 hodinách se toto číslo celosvětově vyšplhalo na 20%. O některých funkcích iOS 10 jsme vás již informovali, tady je dalších 14 favoritů, kteří rozhodně stojí za pozornost.

Proměňte fotoaparát v lupu

Této skvělé funkci jsme věnovali před nedávnem celý článek. Co k ní říci ve zkratce? iOS 10 umožní uživatelům použít čočku fotoaparátu coby lupu k přiblížení malých objektů, jako je třeba drobný text. Lupu aktivujete v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Lupa. Po aktivaci můžete lupu kdykoliv zapnout trojitým stiskem home buttonu. Funkce vám skutečně přinese mnohem intenzivnější a kvalitnější přiblížení, než klasické zoomování.

fullsizeoutput_3dd

Rychlý přístup k fotoaparátu

Posunutím uzamčené obrazovky doleva se již nedostanete na číselník pro zadání kódu, ale aktivujete fotoaparát. Jde o zcela plnohodnotné spuštění vestavěné aplikace, takže získáte přístup ke všem jejím funkcím včetně natáčení videa, pořízení časosběrného snímku a následných úprav pořízeného snímku.

Nechte Siri vyhledat vaše fotografie

Tato funkce má potenciál stát se velice oblíbenou. Virtuální asistentka Siri je v iOS 10 ještě chytřejší a dokáže vyhledat fotografie na základě zadání data, časového rámce nebo lokace. Siri bohužel stále ještě neumí česky, budete si tedy muset vystačit s anglickými příkazy, které ale nejsou vůbec složité – stačí říct „Show me photos from yesterday“ nebo například „Show me photos from Prague“.

Podobné příkazy ale můžete použít i k vyhledání videí, a to není vše: Siri umí díky nové funkci v aplikaci Fotografie vyhledat i snímky, na nichž jsou zachyceny konkrétní osoby nebo předměty. Schválně zkuste zadat příkaz „Siri, show me photos of dogs“ nebo „Show me photos of buildings“.

Rychlý přístup k souvisejícím fotografiím

Stejně jako například Apple Music nebo Mapy se rozsáhlé reorganizace dočkala i aplikace Fotografie. Jednou z nejzajímavějších funkcí je možnost vyhledání fotografií se souvisejícími společnými prvky. Funkce je spojená se schopností systému rozpoznat na fotografiích nejen obličeje, ale i objekty, ať už živé, či neživé, a podle jejich přítomnosti na snímcích fotografie seskupit.

ios-10-photos-search

Najděte snadno své ztracené Apple Watch

Pokud máte Apple Watch, které běží na operačním systému watchOS 3, umožňuje vám iOS 10 najít své ztracené hodinky prostřednictvím funkce Najít iPhone. Z ní také můžete obsah svých hodinek vymazat, nastavit režim ztráty nebo na nich přehrát zvuk, abyste je lépe našli.

Rychle procházejte nepřečtené e-maily

V nativní aplikaci Mail můžete klepnout na ikonku v levém dolním rohu obrazovky a nechat si tak zobrazit pouze nepřečtené zprávy z vaší e-mailové schránky. Opětovným poklepem se vrátíte zpět ke standardnímu zobrazení.

Ovlivněte vzhled uzamčené obrazovky

Díky nové funkci v iOS 10 s názvem „Raise to Wake“ mohou uživatelé rozsvítit svůj telefon pouhým zvednutím. Zároveň tak získají rychlý přehled o oznámeních a dalších informacích. Je to bezpochyby výhoda, může to však být také znepokojující pro ty, kdo se o své soukromí obávají.

Obavy však nejsou na místě – v iOS 10 můžete snadno ovlivnit, co se na vaší uzamčené obrazovce bude objevovat při aktivaci Raise to Wake. Chcete-li mít větší kontrolu nad vaší uzamčenou obrazovkou, jděte do Nastavení -> Touch ID a kódový zámek, a zascrollujte úplně dolů.

Inteligentní prohledávání fotografií

Tuto funkci jsme nakousli již v podkapitole o Siri. iOS 10 umožňuje uživatelům díky novým funkcím prohledávat fotografie na základě zadání parametrů jako jsou osoby, ale například i určité prostředí nebo předměty na fotografiích. Systém vám tedy snadno a rychle vyhledá a roztřídí fotografie podle toho, co se na nich nachází.

Odemkněte dotykem

Pokud vás obtěžuje, že pro odemknutí telefonu musíte nejprve stisknout home button, nebo máte obavy o to, aby se rychleji neopotřeboval, můžete funkci vypnout a odemykat telefon i nadále pouhým přiložením prstu. Nastavení provedete v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Tlačítko plochy.

iOS-10-Lock-screen-Press-home-to-unlock-image-003

Editace Live Photos

S iOS 10 přichází ještě jedna věc, díky které stojí za to mít funkci Live Photos aktivovanou. Nový operační systém umožňuje uživatelům editovat jejich pohyblivé fotografie – upravovat délku, ořezávat nebo aplikovat filtry.

Zbrusu nové Zprávy

Pokud iPhone při psaní zpráv otočíte na šířku, můžete si všimnout v pravé dolní části klávesnice klávesy se symbolem kličky. Pokud na ni klepnete, můžete svým přátelům odesílat ručně psané zprávy a kresby.

fullsizeoutput_3fa fullsizeoutput_3f5

3D Touch seznam

Pokud v nativní aplikaci Poznámky použijete funkci 3D Touch, budete mít možnost rychle vytvořit kontrolní seznam.

Neomezený počet karet v Safari

iOS 10 umožňuje svým uživatelům také mít v Safari otevřený neomezený počet karet, což je vůbec poprvé v historii. Jen pro srovnání: v iOS 9 byl počet otevřených karet omezen na 36.

Rychlý přístup z aplikace Zdraví

Pokud chcete získat rychlý přístup o vaší denní aktivitě, můžete v iOS 10 prostřednictvím 3D Touch stiskem příslušné ikonky zobrazit přehled daného dne.

Post Tags