HomeMacZrychlete si nový systém macOS Sierra s těmito jednoduchými triky

Zrychlete si nový systém macOS Sierra s těmito jednoduchými triky

Někteří z uživatelů, kteří aktualizovali svůj Mac na macOS Sierra zaznamenali více či méně výrazné zpomalení práce svého počítače. Pokud mezi ně patříte, máme pro vás dobrou zprávu: řešení je s velkou pravděpodobností velice jednoduché. V dnešním návodu se spolu podíváme na důvody možného zpomalení vašeho počítače po instalaci macOS Sierra, ale také na to, jak si s těmito důvody poradit.

Zpomalený systém, hučící ventilátor

Ihned po aktualizaci na macOS Sierra musí počítač přeindexovat svůj disk v zájmu používání Spotlightu a Siri, vestavěných vyhledávacích funkcí na Macu. To může zabrat určitou dobu, obzvlášť pokud máte disk o vyšší kapacitě se spoustou souborů. Je důležité nechat tento proces dokončit. Přerušení indexování Spotlightu může způsobit jeho zhoršené fungování a nutnost nového přeindexování.

Spotlight, běžící na pozadí macOS Sierra, potřebuje dokončení.

Další možnou příčinou výraznějšího zpomalení po aktualizaci na macOS Sierra může být například také nová aplikace Fotky, která indexuje a skenuje všechny fotografie kvůli své nové funkci rozpoznávání obličejů, míst a objektů. I toto závisí na velikosti vaší knihovny fotografií, a také tento proces je potřeba řádně dokončit v zájmu správného fungování aplikace.

Řešení? Zkrátka počkat. Ne vždy se to zrovna hodí, ale je to jednoduché a hlavně to funguje. U drtivé většiny uživatelů se Mac po aktualizaci na nový operační systém zpomalí právě z důvodu přeindexování funkcí, běžících na pozadí. Tyto úlohy mohou výrazně zatížit CPU, způsobit pomalejší výkon Macu a hlučnost ventilátorů. Mac se rovněž v průběhu těchto procesů může přehřívat, ale ve chvíli, kdy jsou úlohy na pozadí ukončeny, se vše vrátí zpět do zajetých kolejí.

Někteří uživatelé tyto záležitosti řeší večerní či noční instalací nového OS, takže potřebné procesy běží na jejich Macu v době, kdy na něm již nepotřebují pracovat.

Zkontrolujte zprávy

Používáte aplikaci Zprávy pro Mac? Pokud ano, věnujte pozornost případným odesílaným a přijímaným animovaným GIFům a samolepkám či doprovodným efektům (které jsou specialitou Zpráv v iOS 10) – zdá se to jako maličkost, ale může se to jistou mírou podílet na zpomalení vašeho Macu.

Zpomalení, způsobené těmito zprávami, je naštěstí jen dočasné a dochází k němu jen tehdy, je-li aplikace zrovna v danou chvíli aktivní. Dobrou zprávou také je, že animované GIFy a další efekty se automaticky přestanou přehrávat, jakmile se dostanou mimo obrazovku aplikace. Pro někoho mohou být GIFy, efekty a samolepky pochopitelně zábavné (i když je – prozatím – není možné odesílat z Macu), ale je rozhodně dobrým nápadem aplikaci Zprávy v době jejího nepoužívání zkrátka zavřít.

Přizpůsobte grafiku

Oku lahodící efekty, jako jsou například průhledná okna a překrývání, jsou bezpochyby velice hezké, ale mohou také vést ke snížení výkonu, protože vyžadují větší množství systémových prostředků. MacOS Sierra naštěstí umožňuje uživatelům tyto efekty vypnout, což logicky vede ke znatelnému zvýšení výkonu – což zaznamenají obzvlášť ti uživatelé, kteří mívají otevřeno hodně oken a aplikací najednou.

  • Na liště v horní části obrazovky klikněte na Apple Menu a otevřete Předvolby systému.
  • Zvolte Zpřístupnění.
  • Klikněte na „Monitor“.
  • Zaškrtněte kolonky „Omezit pohyb“ a „Snížit průhlednost“.snimek-obrazovky-2016-10-09-v-7-54-15
  • Vypněte Předvolby systému.

Na vzhled rozhraní na Macu i na jeho výkon to bude mít okamžitý vliv. V prostředí svého počítače už neuvidíte animace, okna a další prvky rozhraní získají odlišný vzhled. Hlavním výsledkem ale bude rychlejší počítač.

Pročistěte plochu

Řada uživatelů Macu ukládá na svou plochu veliké množství souborů, což vede k jejímu zanesení a přeplnění soubory, složkami a dalšími prvky. Pokuste se to nedělat, protože i tento zvyk může vést ke zpomalení výkonu vašeho Macu.

Snažte se tedy svou plochu udržovat „čistou“

Nejjednodušším řešením je položky z plochy přesouvat do speciálně určené složky, odkud je pak v případě potřeby otevřete a použijete. Další možností je je všechny ikony na ploše skrýt pomocí příkazu v Terminálu, tento postup ale doporučujeme spíše pokročilejším uživatelům.

Zkontrolujte úlohy na pozadí

Pokud se váš Mac výrazně zpomalil, nejjednodušší cestou je zjistit příčinu tohoto problému – tedy zkontrolovat aktivitu Macu. Monitor aktivity spustíte ve Finderu ze složky Aplikace -> Utility. Na Monitoru aktivity pak v kartě CPU zkontrolujte, který proces má největší spotřebu.

snimek-obrazovky-2016-10-09-v-8-31-23

Kromě běžných systémových úloh můžete v seznamu nalézt aplikace, které využívají neobvyklé množství CPU. V takovýchto případech aplikaci ukončete jako obvykle, případně přistupte k vynucenému ukončení. Rozhodně v žádném případě neukončujte úlohy a procesy, o kterých nic nevíte – mohlo by vám to způsobit velké problémy.

Další příčiny

Pokud jste zkusili všechny výše uvedené postupy a stále zakoušíte neobvykle zpomalené nebo stagnující „chování“ vašeho Macu, bude jeho příčina nejspíše ještě někde jinde. Může se jednat například o nekompatibilitu s některou specifickou aplikací, o problémy s Time Machine, a vyloučit bohužel nelze ani chybu přímo v macOS Sierra. Nejzazším řešením je pak v některých případech opětovná instalace macOS Sierra, před níž se pro jistotu seznamte s možnými obtížemi, které vás v souvislosti s instalací mohou potkat. Dalším z aspektů, zaznamenaných některými uživateli macOS Sierra, je zpomalené internetové připojení. I tento problém může mít poměrně snadné řešení.