HomeFoto & VideoVzpomínky v iOS 10 – co to vlastně je a jak s nimi pracovat

Vzpomínky v iOS 10 – co to vlastně je a jak s nimi pracovat

Aplikace Fotografie od Applu pro iPhone, iPad, Mac a Apple TV obsahuje od poslední aktualizace operačního systému novou funkci s názvem Vzpomínky, která prohledává vaši knihovnu fotografií a dává dohromady události, výlety či osoby, jako je například víkendový výlet, první narozeniny vašeho dítěte nebo snímky s vaším partnerem. Položky se společným jmenovatelem jsou ukládány do zvláštních složek a systém vám z fotografií dokonce vytvoří animované slideshows. V tomto článku si ukážeme, jak se Vzpomínkami začít a jak jejich prostřednictvím vytvářet vlastní obsah.

Jak jsme si již řekli, Vzpomínky jsou sbírky fotografií a videí, zaměřené na:

  • Místa, jako je vaše okolí nebo letovisko vaší dovolené
  • Zvláštní události, jako jsou narozeniny nebo dovolená
  • Prostředí, například pláž nebo lesní
  • Snímky rodiny, přátel či zvířat

Vzpomínky jsou vytvářeny automaticky, ale můžete si je vytvořit i vy sami.

Co jsou to Vzpomínky?

Vzpomínky vám oživí fotografie a videa, která jste již nějaký čas neviděli. Funkce umožňuje procházení vašich nejlepších snímků hluboko ve vaší knihovně a vytváření atraktivních alb a animovaných prezentací. Vytvořená alba můžete libovolně prohlížet, sdílet a upravovat.

Systémové požadavky

Funkce Vzpomínky je dostupná na iPhonech, iPadech, iPodech touch, na Macu a na Apple TV. U Vzpomínek pro iOS musíte své zařízení aktualizovat na iOS 10 a novější. Požadavky na hardware jsou stejné, jako u iOS 10: šestá generace iPodu touch, iPhone 4s a novější, iPad mini 2 a novější nebo iPad 4. generace a novější.tvos-10-memories-teaser-001

Vzpomínky pro Mac jsou k dipozici u macOS Sierra a novějších. Vzpomínky pro Apple TV vyžadují čtvrtou generaci Apple TV s tvOS 10 a knihovnou fotografií na iCloudu. Na Apple TV si vzpomínky můžete prohlížet, nelze je však vytvářet, upravovat nebo sdílet.

Filmy ze Vzpomínek

Každou ze vzpomínek lze přetvořit ve vzpomínkový film s hudebním doprovodem. Jedná se o automaticky vytvořenou slideshow, obohacenou o titulky, filmové přechody a nejrůznější šablony. K vytvoření vzpomínkového filmu je zapotřebí dostatečný počet fotografií v albu. Můžete použít jakákoliv média z alb, tedy i videonahrávky. Vzpomínkové filmy lze přehrát na iPhonu, iPadu, iPodu touch či Apple TV, na Macu to zatím bohužel nelze.scanning-photos-app

Kouzlo vzpomínek

Aby aplikace Fotografie mohla vytvořit vzpomínky, musí nejprve naskenovat a analyzovat mediální soubory ve vaší knihovně fotografií, což může po přechodu na iOS 10 zabrat nějakou dobu v závislosti na obsahu vaší knihovny. Skenování knihovny probíhá pouze tehdy, je-li vaše zařízení uzamčené a připojené k napájení. Celé kouzlo spočívá v pokročilém počítačovém „vidění“, které aplikaci Fotografie umožňuje rozeznat sedm základních výrazů obličeje a neuvěřitelných 4432 objektů a scén.

Rozeznávání obličejů, objektů a scén probíhá přímo v zařízení, aniž by jakákoliv uživatelská data byla odesílaná do cloudu. Jinými slovy Fotografie musí analyzovat vaši knihovnu na každém zařízení zvlášť, a to dokonce i tehdy, kdy obsahuje stejné fotografie a videa. Po analýze knihovny aplikace seskupí zvlášť osoby, místa a věci do vašich speciálních vzpomínkových alb.

Stejné vzpomínky ve všech zařízeních

Pokud chcete mít všude tytéž vzpomínky, musíte se provést nastavení po přihlášení do iCloudu pod stejným Apple ID na všech zařízeních a povolit knihovnu fotografií na iCloudu na každém zařízení, kde chcete mít sjednocené Vzpomínky.

Vzpomínky a soukromí

Apple tvrdí, že použití informací ze zařízení pomáhá Vzpomínkám vytvářet vybrané kolekce smysluplných fotografií a videí tak, aby byly pro uživatele „co nejvíce osobní za současného zachování jeho soukromí“.

iOS pro poskytování chytrých služeb jako jsou Vzpomínky využívá umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o novou techniku, používanou v rámci iOS 10 – Diferenční soukromí.

Objevte své vzpomínky

Aplikace Fotografie vám v iOS 10 ukáže vaše staré fotografie a videa zcela novým způsobem. Nedávné vzpomínky můžete spustit také prostřednictvím funkce 3D Touch přímo z domovské obrazovky, nebo z widgetu Dnešní den na uzamčené obrazovce.

Jak si ve Fotografiích prohlížet Vzpomínky

Na vašem iPhonu, iPadu či iPodu touch spusťte aplikaci Fotografie a klepněte na kartu Vzpomínky na panelu ve spodní části obrazovky. Zobrazí se vám shrnutí obsahu vašich Vzpomínek. Vyberte vzpomínku a klepněte pro její prohlédnutí. Každá ze vzpomínek má svůj náhledový obrázek, datum vytvoření a název na základě místa pořízení fotografií, na tom, co se na nich nachází, a dalších parametrech.

img_3248

Nyní si můžete prohlédnout obsah vybrané vzpomínky, což mohou být jak fotografie, tak i videa. Ve výchozím nastavení vám aplikace Fotografie v každé vzpomínce ukáže jen to nejlepší ze všech snímků. Můžete si však samozřejmě nechat ukázat každou fotografii a video ve vzpomínkách, a to po klepnutí na možnost „Zobrazit vše“.

Chcete-li se vrátit zpět k výběru toho nejlepšího, klepněte na „Souhrn“.

Seznam souvisejících vzpomínek

Chcete-li zobrazit další snímky, klepněte na položku „Zobrazit fotografie z okolí“ – můžete dále volit mezi zobrazením formou mapy s fotografiemi, nebo mřížky. V kategorii „Lidé“ pak můžete k osobě na snímku přiřadit jméno, případně ho vybrat z vašeho seznamu kontaktů.

Zobrazení Vzpomínek z uzamčené obrazovky

Seznam nejnovějších vzpomínek si můžete prohlédnout také na vaší uzamčené obrazovce nebo v Oznamovacím centru. Uzamčenou obrazovku posuňte doprava. Zasrollujte, dokud se nedostanete k sekci „Fotky“, kde můžete vidět náhled vašich Vzpomínek.

Pokud jste sekci „Fotky“ nenašli, přidejte ji do widgetů tak, že ve spodní části seznamu widgetů klepnete na „Upravit“.