HomeJablečné novinkySpráva oken v macOS Sierra! Obraz v obraze, správa nabídek, Window snapping a další

Správa oken v macOS Sierra! Obraz v obraze, správa nabídek, Window snapping a další

Práce s okny v macOS Sierra se značně liší od práce s okny v operačním systému Windows. Pojďte se s námi podívat na pár základních triků, díky kterým pro vás pohyb v macOS Sierra bude snadnější, příjemnější a efektivnější.

Správa lišty nabídek

Před příchodem macOS Sierra mohli uživatelé přetažením spravovat položky na liště menu v horní části obrazovky svých Maců. Nyní jím Apple umožňuje také přidávat zkratky ke správě aplikací třetích stran. Ikonku z lišty s panelem nabídek odstraníte tak, že na ni kliknete, podržíte zároveň klávesu Command a přetáhnete ji do středu obrazovky. Až se u ikonky objeví přeškrtnuté kolečko, pusťte myš i klávesu.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-6-42-21

Spouštění obrazu v obraze

Tuto skvělou funkci nejnovějšího operačního systému pro Macy již jistě znáte. Přibývá webů, umožňujících spouštění videí formou „Obraz v obraze“, Video se po aktivaci této funkce spustí v samostatném okně, které můžete „připnout“ do jednoho ze čtyř rohů obrazovky. U některých videí naleznete ikonku pro aktivaci obrazu v obraze – vypadá jako symbol dvou malých obrazovek. V drtivé většině případů nelze funkci aktivovat jinde, než ve webovém prohlížeči Safari. Zpočátku Obraz v obraze nabízel pouze web Vimeo, nyní ho můžete spustit například i na YouTube – na video klikněte pravým tlačítkem a poté ještě jednou, mimo menu, které se vám objevilo po prvním kliknutí.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-6-51-42

Window snapping

macOS Sierra přichází rovněž s funkcí windows snapping, která se projeví, když přetáhnete video k okraji obrazovky. Okno s obsahem pomalu přetáhněte k okraji displeje vašeho Macu, k Docku, nebo k jinému oknu. Uvidíte, že se okna vzájemně nepřekryjí, ale místo toho se jedno okno posune podél okraje druhého. Nejedná se však o funkci Split Screen – pro Split Screen musíte příslušná okna zmenšit a poté na zelené kulaté tlačítko v levém rohu okna kliknout a podržet – okna si pak najdou „své místo“ na displeji.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-7-04-16

 

Karty

Funkci karet určitě znáte například z webového prohlížeče Safari. Nyní ji podporuje i řada dalších aplikací. Například v Mapách stiskem kombinace kláves Command + T otevřete novou kartu. Preferenci otevírání v režimu karet nastavíte, když v horní části obrazovky kliknete na Apple Menu -> Předvolby systému a v sekci Dock a u položky Při otvírání dokumentů preferovat panely zvolíte možnost „Vždy“. V kompatibilních aplikacích se vám vždy budou dokumenty otevírat v režimu karet.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-7-18-15