HomeMacOvládněte svůj Mac jako profesionál – převody jednotek ve Spotlightu, práce se Siri a další

Ovládněte svůj Mac jako profesionál – převody jednotek ve Spotlightu, práce se Siri a další

Váš Mac dokáže skutečně obrovskou spoustu věcí. Řadu z nich jsme si již představili, stále ale ještě existují triky, o kterých možná nevíte. Dnes si představíme další várku triků, díky kterým bude vaše práce s Macem opět o něco lepší a které vám zjednoduší život. Většina triků, které vám zde uvádíme, platí jak pro starší verze OS X, tak i pro nejnovější macOS Sierra. Některé funkce ale mohou u OS X chybět.

Převádějte jednotky ve Spotlightu

Kromě toho, že Spotlight na vašem Macu dokáže proměnit v jednoduchou kalkulačku, zvládne i převody jednotek. Jednotky můžete převádět stylem, který znáte například z Googlu – „13 stone in lbs“ – ale Spotlight vám také dokáže nabídnout nejčastější možnosti po pouhém zadání množství a jednotky. Na svém Macu jednoduše stiskněte Command + mezerník a zadejte, co potřebujete.

 

Mluvte se svým Macem

Před příchodem macOS Sierra byla hlasová interakce s Macem možná díky funkci Diktování. Nyní si do Maců našla svou cestu hlasová virtuální asistentka Siri, známá z iOS zařízení. Tu aktivujete stiskem a podržením klávesové kombinace Command + mezerník, nebo kliknutím na její ikonku budto v Docku, nebo v pravé horní části obrazovky vašeho Macu.

Skryjte menu s panelem nabídek

Před příchodem macOS Sierra byla hlasová interakce s Macem možná díky funkci Diktování. Nyní si do Maců našla svou cestu hlasová virtuální asistentka Siri, známá z iOS zařízení. Tu aktivujete stiskem a podržením klávesové kombinace Command + mezerník, nebo kliknutím na její ikonku budto v Docku, nebo v pravé horní části obrazovky vašeho Macu. V sekci „Obecné“ pak zvolte „Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek“.snimek-obrazovky-2016-11-06-v-8-00-26

Hromadné přejmenovávání souborů

Ve verzích starších, než OS X Yosemite, vyžadovalo dávkové přejmenovávání souborů software třetích stran. U novějších verzí operačního systému pro Mac stačí jen vybrat skupinu souborů, kliknout pravým tlačítkem a zvolit „Přejmenovat“.

Snadné sdílení

Na řadě míst v OS X i macOS Sierra můžete daný obsah snadno a rychle sdílet se svými kontakty. Sdílecí tlačítko důvěrně znáte třeba z iOS – je to symbol obdélníku s šipkou, směřující nahoru. Mac dokonce dokáže sledovat, jak a s kým nejčastěji obsah sdílíte. Je tedy velice snadné sdílet například snímky přímo z aplikace Fotografie, a to jak s konkrétními kontakty, tak i na jednotlivé sociální sítě  nebo prostřednictvím e-mailu.

Přidávejte poznámky k PDF a obrazovým souborům

Nenápadná předinstalovaná aplikace Náhled oplývá skvělými funkcemi pro úpravu obrazových a PDF souborů. Poznámky, které v ní do PDF souboru přidáte, jsou plně kompatibilní s Adobe Acrobat, tudíž i s platformou Windows. V sekci Zobrazení v menu v horní části obrazovky aktivujte „Poznámky a zvýraznění“. Poté můžete přidávat nejrůznější tvary, šipky, text a další.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-9-18-21

Podepisujte své dokumenty

V OS X 10.7 přibyla k Náhledu možnost přidávat k dokumentům svůj podpis. V menu v horní části obrazovky zvolte Nástroje -> Anotace -> Podpis -> Správa podpisů. Podpis můžete vytvořit buďto na trakcpadu, nebo se podepsat na papír a podpis vyfotit webkamerou.ff8e2d6a2c91612dc2356a47a78a0cc6-970-80

Sdílejte data

Pokud vlastníte více Apple zařízení, vyplatí se vám využívat Klíčenku na iCloudu. Díky ní se v Safari budou ukládat vaše uživatelská jména a hesla, ale i informace o síťovém připojení nebo kreditních kartách. Tyto údaje pak budou synchronizovány ve všech vašich zařízeních, sdílejících stejný iCloud účet. Podrobný návod ke klíčence na iCloudu vám přinášíme zde.

Přizpůsobte si klávesové zkratky

Klávesové zkratky vám při práci na Macu výrazně ušetří čas. U Macu nejste omezeni nastavením vývojářů, ale můžete si vytvořit i vlastní zkratky. Cesta k vytvoření vlastních zkratek vede přes Apple menu v horní části obrazovky -> Předvolby systému -> Klávesnice -> Zkratky.

snimek-obrazovky-2016-11-06-v-9-35-12

Zavírejte na dálku karty

Pokud jste například půjčili svůj iPad kolegovi a najednou jste si uvědomili, že jste ponechali otevřenou kartu, kterou by raději neměl vidět, můžete to vyřešit přes váš Mac. Podmínkou je, aby obě zařízení byla přihlášená ke stejnému Apple ID. V Safari klikněte na ikonku dvou překrývajících se čtverců v pravém horním rohu obrazovky. Zobrazí se vám přehled karet, které máte na všech svých zařízeních otevřené. Nyní můžete zavřít požadované okno.

Připojte svůj Mac k internetu přes iPhone

iPhone dokáže sdílet své 3G nebo 4G mobilní připojení s jinými zařízeními, takže váš Mac může nyní být online kdekoliv, kde se právě nacházíte (a kde je dostatek signálu). Sdílení připojení je možné přes Wi-Fi, Bluetooth nebo USB. Ze všeho nejprve aktivujte na svém mobilním zařízení funkci Hotspot, a to v Nastavení -> Osobní hotspot. Na svém Macu najděte příslušné připojení pod ikonkou Wi-Fi v menu v horní části obrazovky a po kliknutí zadejte heslo, které se zobrazuje na vašem iPhonu.

Zasílejte velké soubory e-mailem

E-mail by neměl sloužit primárně k přenosu souborů, ale co budeme povídat – děláme to všichni. Jediným problémem je to, že většina poskytovatelů e-mailových služeb omezuje velikost posílaných souborů. Od operačního systému Yosemite dále mají uživatelé možnost posílat přes aplikaci Mail soubory o velikosti až 5GB. Velikost je daná tím, že se všechny odeslané soubory nahrávají na iCloud, který v základu nabízí zdarma úložiště právě o této kapacitě. Odsud si je příjemce může do 30 stáhnout.