HomeMacCo je to Launchpad a jak s ním pracovat efektivně? Hledání, přesouvání, mazání a další

Co je to Launchpad a jak s ním pracovat efektivně? Hledání, přesouvání, mazání a další

Chcete svému Macu dodat nádech domovské obrazovky iPadu? S nativním Launchpadem pro Mac je to velice jednoduché.  Launchpad byl vyvinut jako součást programu „Back to the Mac“ a nabízí vám aplikace a funkce uspořádané stylem, který znáte z iPadu od Applu. Poslouží každému, komu vyhovuje uspořádání obrazovky „á la iOS“, a je plně funkční nejen pro spouštění aplikací, ale také pro jejich mazání a další úpravy.

Jak z Launchpadu spustit aplikaci

Pro spuštění aplikace z Launchpadu existují hned tři způsoby . V Docku Launchpad spustíte kliknutím na ikonku, připomínající raketu. V Docku Launchpad spustíte kliknutím na ikonku, připomínající raketu. Další možností je na trackpadu sevřít čtyři prsty – lépe se toto gesto provádění dvěma rukama. Pro Launchpad existuje na vašem Macu i funkční klávesa – je to F4 se symbolem šesti malých čtverečků. Po otevření Launchpadu je spuštění aplikace pouhou otázkou obyčejného kliknutí.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-8-53-34

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-8-44-09

Vyhledávání aplikací

Po spuštění Launchpadu si můžete všimnout vyhledávacího pole v horní části obrazovky. Již ve chvíli, kdy do něj zadáte první písmeno, začne Launchpad filtrovat výsledky, takže kolikrát ani není zapotřebí zadávat plný název hledané aplikace.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-9-03-54

Přesouvání aplikací

Přesouvání aplikací v Launchpadu je prosté, snadné a intuitivní. Jednoduše na ikonku aplikace, kterou chcete přesunout, klikněte a podržte. Nyní jen aplikaci přesuňte na požadované místo a pusťte myš či trackpad.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-9-05-43

Uspořádávání aplikací do složek

Stejně jako v iOS můžete i v Launchpadu na Macu snadno a rychle uspořádávat jednotlivé aplikace do složek. Postup je stejně snadný, jako u mobilních zařízení od Applu. V Launchpadu postupně na každou aplikaci, kterou chcete seskupit do složky, klikněte, podržte, a přesuňte ji na jinou aplikaci, se kterou ji chcete mít ve složce. Systém vám dokonce nabídne návrh na název složky, který můžete pochopitelně změnit.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-9-10-26

Mazání aplikací

Aplikace můžete v Launchpadu i mazat, a pro někoho to může být přehlednější a snazší způsob, než „klasická“ cesta. Na rozdíl od iOS Launchpad zatím neumožňuje mazání předinstalovaných aplikací – a pochopitelně ani těch, které jsou na vašem Macu zrovna v provozu. Po otevření Launchpadu klikněte na aplikaci, kterou chcete smazat, a dlouze podržte. Ikonky aplikací se roztřesou způsobem, který znáte z iOS, a u těch, které jdou smazat, se objeví v levém horním rohu kolečko se symbolem „x“. Kliknutím na něj aplikaci odstraníte.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-9-21-20

Reset Launchpadu

Někdy se může stát, že se vám některá z aplikací v Launchpadu nezobrazí. Stává se to převážně u nově nainstalovaných programů, a problém se dá vyřešit resetem Launchpadu.

  1. Otevřete Finder
  2. Stiskněte kombinaci kláves Command + Shift + G
  3. Zadejte /Knihovna/ a vyberte složku Application Support.

snimek-obrazovky-2016-11-01-v-9-32-30

  1. Otevřete složku Dock
  2. Přesuňte do koše všechny soubory s příponou .db
  3. Klikněte na Apple Menu v panelu nabídek v horní části vaší obrazovky a zvolte restart počítače.