HomeJablečné novinkyJak na Dock v macOS Sierra – přidání aplikací a souborů, změna velikosti a další tipy

Jak na Dock v macOS Sierra – přidání aplikací a souborů, změna velikosti a další tipy

Dock je lišta s ikonkami, která je umístěná ve spodní části obrazovky vašeho Macu. Můžete si ji plně přizpůsobit a umístit na ni nejen zkratky k aplikacím, ale i důležité složky. Přinášíme vám návod na to, jak si Dock v OS X i macOS upravit k obrazu svému do těch nejmenších detailů. V něm si povíme, co je to vlastně Dock, jak do něj přidat aplikace, soubory a složky, jak aplikace z Docku odstranit nebo jak změnit umístění a velikost Docku. Ve výchozím nastavení se v Docku nacházejí zkratky k předinstalovaným aplikacím, ale i ty můžete jednoduše odstranit – aniž byste pochopitelně odstranili aplikaci samotnou.

Co je to Dock a co se v něm zobrazuje?

Dock si našel cestu do Maců před více než deseti lety. Nabízí uživatelům rychlý přístup k Finderu, stejně jako k běžícím aplikacím, oblíbeným programům, souborům či složkám, a ke koši. Při nastavování nového Macu je Dock umístěn ve spodní části vaší obrazovky v podobě průsvitného obdélníku. Jeho pozici však můžete změnit a přesunout panel na levou nebo pravou stranu obrazovky. Dock můžete taky na své obrazovce skrýt.

Co se v Docku nachází?

Finder je aplikace, sloužící k organizaci aplikací, souborů a složek. Nachází se na levé straně Finderu. Dále zde naleznete zkratky k oblíbeným aplikacím, ikonky aplikací, které v danou chvíli běží na vašem Macu – ty poznáte podle černé tečky pod ikonkou – a zcela napravo najdete koš, kam můžete přetáhnout soubory, kterých se chcete zbavit.

Jak přidat aplikace do Docku

 1. Z Docku spusťte Finder
 2. V levém panelu okna Finderu zvolte Aplikace
 3. Nyní stačí jen vybrat aplikaci a přetáhnout ji do Docku.

Pokud chcete do Docku nastálo přidat běžící aplikaci, klikněte na ni pravým tlačítkem, zvolte „Volby“ a poté „Ponechat v Docku“.

snimek-obrazovky-2016-11-03-v-5-40-15

Alternativou je posunutí ikonky na jiné místo v Docku, které má také za následek trvalé ponechání.

Jak do Docku přidat soubory a složky

Do Docku můžete přesunout i jiné soubory a složky – ty budou umístěné odděleně od aplikací na pravé straně panelu. Začneme opět Finderem – spusťte ho z Docku. Vyberte soubor či složku, kterou chcete mít v Docku, a stejně, jako jsme to v předchozím kroku provedli s aplikacemi, přesuňte položku do Docku – měla by se automaticky umístit na jeho pravé straně.

Jak odstranit položky z Docku

Pokud chcete z Docku odebrat konkrétní aplikaci, soubor nebo složku, můžete to provést jedním jednoduchým gestem.

 1. Klikněte na danou položku, podržte, a posuňte ji z Docku
 2. Až se nad aplikací objeví nápis „Odstranit“, tlačítko pusťte
 3. Uvedené kroky platí pouze pro aplikace, které na vašem Macu v danou chvíli neběží
 4. Zmíněným postupem pouze odstraníte aplikaci z Docku, nikoli z počítače.

Jak organizovat Dock na Macu

V Docku můžete měnit uspořádání aplikací, souborů a složek podle několika kritérií. Jediné položky, se kterými nemůžete hýbat, je Finder a koš. Vzhledem ke své důležitosti v systému jsou v Docku pevně ukotveny.

 1. V Docku vyberte aplikaci, soubor nebo složku
 2. Přetáhněte položku na vybrané místo v Docku

Jak změnit velikost Docku na Macu

 1. U Docku si můžete plně přizpůsobit jeho velikost a velikost ikon v něm
 2. Klikněte na Apple Menu v levé horní části vaší obrazovky
 3. Zvolte Předvolby systému.

snimek-obrazovky-2016-11-03-v-6-05-45

 

Klikněte na Dock. Posuvníky můžete změnit velikost Docku nebo samotných ikon aplikací.

snimek-obrazovky-2016-11-03-v-6-07-05

Zaškrtnutím či deaktivací jednotlivých dalších položek můžete změnit další nastavení, jako je automatické skrývání Docku, v prostřední části okna pak můžete změnit umístění Docku na obrazovce.

Další tipy

Velikost Docku můžete změnit i umístěním kurzoru přes Dock v místě, kde se oddělují aplikace od souborů a složek. Ve chvíli, kdy se  vám na dělící čáře zobrazí bílá dvojitá šipka, můžete začít velikost měnit. Umístění Docku můžete změnit tak, že podržíte klávesu Shift a kliknete na dělící čáru. Pak přetáhnete Dock na levou, pravou, či spodní stranu obrazovky.

Post Tags