HomeJablečné novinkyJak z běžného účtu na Macu udělat administrátorský pomocí příkazového řádku

Jak z běžného účtu na Macu udělat administrátorský pomocí příkazového řádku

Potřebujete z běžného účtu na vašem Macu udělat účet administrátorský? Máte možnost se k této volbě proklikat přes Předvolby systému, existuje ale také rychlá varianta přes Terminál. V dnešním návodu vám ukážeme příslušné příkazy.

Jste-li správcem na Macu s operačním systémem macOS nebo OS X, může se stát, že budete potřebovat udělit práva administrátora majiteli běžného uživatelského účtu. Většina lidí upřednostňuje změnu práv přes Předvolby systému -> Uživatelé a skupiny, pokročilejším uživatelům ale může více vyhovovat forma příkazu v utilitě Terminál. Změna, kterou provedete v Terminálu, nebude mít žádný vliv na přístup uživatele k funkci sudo nebo používání root účtu – tato práva jsou zcela oddělena od administrátorských práv uživatele na Macu. K provedení příkazu potřebujete znát zkrácené verze uživatelských jmen – zbytek za vás udělá Terminál. Zkrácená jména zjistíte tak, že otevřete Finder, stisknete kombinaci kláves Cmd + Shift + G a zadáte do vyhledávacího pole text „/Users“.

snimek-obrazovky-2016-11-21-v-8-56-58

Jak na Macu přidělit účtu administrátorská práva za pomoci příkazového řádku

  • Ve Finderu -> Aplikace -> Utility otevřete Terminál
  • Do příkazového řádku zadejte následující text bez uvozovek „dscl . -append /groups/admin GroupMembership USERNAME“, kdy místo USERNAME zadáte zkrácený název příslušného uživatelského účtu, kterému chcete udělit práva administrátora.
  • A je to! Pokud jste příkaz zadali správně, danému účtu byla udělena administrátorská práva se vším všudy.
  • Administrátorská práva uživateli můžete odebrat následujícícm příkazem: „sudo dseditgroup -o edit -d UserName -t user admin“, kde namísto výrazu „UserName“ zadáte zkrácený název příslušného účtu.

 

pronajem-apple