HomeAplikaceDostali jste k Vánocům Mac? Pak si nezapomeňte stáhnout těchto 10 aplikací

Dostali jste k Vánocům Mac? Pak si nezapomeňte stáhnout těchto 10 aplikací

Macy mají hned několik obrovských výhod. Především jsou připravené k okamžitému použití prakticky bezprostředně po jejich vybalení. Obsahují také řadu užitečných bezplatných předinstalovaných aplikací, které vám práci na počítači výrazně usnadní. Existují však ještě další programy, které by na vašem Macu neměly chybět. Které to jsou?

Dropbox

K ukládání souborů můžete primárně používat iCloud, který v základu nabízí bezplatné úložiště o velikosti 5GB. Někomu však může více vyhovovat Dropbox. Jeho nastavení je velice snadné: nainstalujete příslušnou aplikaci, vytvoříte si účet nebo se přihlásíte ke stávajícímu a automaticky se vám vytvoří složka na vaše soubory.  Cokoliv, co do složky nahrajete, bude automaticky umístěno na serverech Dropboxu. Nahrávání na šifrované servery probíhá automaticky v případě funkčního internetového připojení. Dropbox nabízí v základu úložiště o velikosti 2,75GB zdarma, za 10TB pak zaplatíte zhruba 10 dolarů měsíčně.

Twitterový klient dle výběru

Pokud se neobejdete bez Twitteru – ať už z pracovních, nebo osobních důvodů – určitě na svém Macu oceníte příslušného klienta. Kromě klasiky si můžete vybrat například Tweetbot (9,99 dolarů) nebo Twitterrific (4,99 dolarů). Všechny tři aplikace existují také ve verzi pro iOS.

Google Chrome

Apple má velice výkonný a spolehlivý webový prohlížeč Safari, někomu ale nemusí jeho rozhraní vyhovovat, obzvlášť při přechodu z jiného operačního systému. Pro Mac naštěstí existuje i oblíbený Chrome se vším všudy. Přenesení vašeho Google účtu je otázkou několika málo okamžiků.

google-chrome-screenshot-01

Fantastical 2

Jak jsme již psali, má Apple ve svých zařízeních v rámci předinstalovaných aplikací téměř vše – včetně aplikace pro kalendář. Pokud vám ale Apple kalendář nevyhovuje, máte na výběr ze široké škály alternativ. Dobrou volbou by mohl být kalendář Fantastical, který nabízí vše, co od takové aplikace čekáte, a to v přehledném a oku lahodícím rozhraní. Fantastical je zpoplatněný (a nepatří k nejlevnějším), nabízí však 21denní bezplatnou verzi.

fantastical2-mac-hero

1Password

Pro Mac se vám určitě bude hodit manažer hesel. Není dvakrát praktické či bezpečné mít na všech místech stejné heslo, stejně jako není lehké udržet všechna možná hesla v hlavě, zvlášť pokud jsou skutečně bezpečná. Naštěstí existují šifrované programy jako 1Password, které uchovají veškerá vaše hesla na jednom místě. Na vás je jen, abyste si zapamatovali hlavní přístupové heslo. Rozšíření můžete přidat jak k Safari, tak i k Chrome.

1password

DaisyDisk

Při nastavování nového Macu si asi příliš starostí o místo na disku neděláte – zbrusu nový počítač zkrátka dává svému majiteli pocit, že je jeho úložiště neomezené. Dříve či později však zjistíte, že tomu tak není. Nástroj s názvem DaisyDisk vám pomůže získat přehled v tom, co na vašem disku zabírá nejvíce místa, a to uživatelsky příjemným způsobem. Cena je necelých 10 dolarů.

daisydisk-4

Bartender

S přidávání dalších a dalších aplikací a utilit do vašeho Macu můžete zaznamenat nárůst malých ikonek, vyskakujících na pravé straně vaší lišty s menu. Tyto zkratky dokáží být stejně tak užitečné, jako otravné a zbytečné. Pomůže vám Bartender, s jehož pomocí můžete ikonky v horní liště snadno spravovat.

bartender-welkom

Skitch

Skvělé a užitečné anotační nástroje pro PDF získáte v předinstalovaných aplikacích Náhled a Mail, ale potřebujete-li něco víc, je pro vás tou správnou volbou Skitch. Umožní vám rychle a decentně rozmazat citlivé údaje v dokumentu, vkládat nakreslené tvary a anotace, přidávat text a kreslit přímo do dokumentu. Upravovat můžete jak klasické dokumenty, tak i fotografie. Skitch je zcela zdarma.

skitch-18

 

Software pro úpravu fotografií

Co se úpravy fotografií týče, každý má své vlastní preference a své favority. Někdo  nedá dopustit na věhlasná klasická jména, jiný zase využívá alternativní aplikace. Na trhu je spousta možností, z těch nejoblíbenějších můžeme jmenovat například Pixelmator či Acorn. Pokud berete úpravu fotografií a grafiku skutečně vážně, sáhněte po klasice – Photoshopu.

pixelmator

 

TextWrangler

Spolu s novým Macem dostanete i dva skvělé textové editory: TextEdit a Pages z platformy iWork. Píšete-li často v kódech, bude pro vás ale lepší stáhnout si TextWrangler od společnosti Bare Bones, který by se dal v některých ohledech přirovnat k BBEditu Lite, ovšem bez řady jeho pokročilých funkcí.

textwrangler