HomeiPhoneCo dělat, když najdete cizí iPhone? Pokud si ho necháte, nemuselo by se vám to vyplatit

Co dělat, když najdete cizí iPhone? Pokud si ho necháte, nemuselo by se vám to vyplatit

Navrácení nalezeného iPhonu zpět jeho majiteli může být snadnější, než si možná myslíte – samozřejmě pod podmínkou, že je daný přístroj plně funkční a zapnutý. Poradíme vám několik triků, díky kterým se telefon ke svému majiteli dostane co nejrychleji.

Jak zkontaktovat majitele nalezeného iPhonu

Řada lidí tváří v tvář nalezenému iPhonu často neví, jak si počínat. Ne každý plně důvěřuje složkám a lidem, kteří by teoreticky měli být schopni přístroj vrátit jeho majiteli, a rozhodne se vzít celou věc do vlastních rukou. Povíme vám, jak pro navrácení iPhonu udělat skutečně maximum.

Zkontrolujte poslední hovory

Tento krok vyžaduje, aby šel telefon odemknout, což není příliš častý případ, ale stává se to. Otevřete aplikaci Telefon a v dolní liště klepněte na Historie. Zjistěte, zda se v historii hovorů nacházejí kontakty, které by mohly vést k některému z členů rodiny nebo třeba kolegů z práce. Tento krok lze ale bohužel provést pouze v případě, že telefon není chráněn kódovým či jiným zámkem.

Požádejte Siri o pomoc

Řada lidí si neuvědomuje, že v jistých záležitostech lze obejít i zámek telefonu, je zde ale podmínkou aktivovaná Siri. Stiskněte dlouze home button nebo – v případě iPhonu 6 a novějšího – řekněte „Hey Siri!“. Poté zkuste příkazy jako „Call home“, „Call mom“ či „Call my wife“. Vyzkoušet můžete také příkaz „Who owns this phone?“.

Počkejte na příchozí hovor

Pokud telefon není vybitý, zkuste jej nechat zapnutý a vyčkávejte, jestli někdo nezavolá. Výhoda tohoto postupu spočívá v tom, že nevyžaduje ani odemknutí přístroje, ani aktivaci Siri. Často se totiž majitelé ztracených zařízení pokoušejí dovolat na svůj telefon z jiného čísla.

Zjistěte IMEI a zkontaktujte operátora

Každý telefon je opatřen specifickým IMEI kódem. Tato informace je důležitá zejména pro operátora daného uživatele, který by na jejím základě měl být schopný majitele ztraceného přístroje kontaktovat a informovat ho. Operátora zjistíte jednoduchým pohledem na levý horní roh obrazovky přístroje (je-li zapnutý).

Způsobů, jak zjistit IMEI, je hned několik:

  • Zkontrolujte zadní část telefonu. U iPhonů starších, než 6s, je IMEI vytištěno na zadní straně přístroje, v jeho spodní části.
  • V aplikaci Telefon „vytočte“*#06#. IMEI se vám zobrazí na displeji přístroje.
  • Vysuňte slot na SIM kartu na boku přístroje – na zadní straně slotu byste měli  nalézt vyražené IMEI.

Zkontrolujte zprávu služby Najít iPhone

Pokud uživatel ztratí svůj telefon, má možnost ve službě Najít iPhone na dálku nastavit zprávu, která se bude zobrazovat na jeho displeji. Ta většinou obsahuje alternativní způsob, jakým je možné majitele telefonu kontaktovat. Pokud je telefon zapnutý, ale je v uspán, zkuste jej „probudit“ krátkým stisknutím home buttonu nebo vypínacího tlačítka – zpráva by se vám měla zobrazit na displeji.

find-my-iphone-restore

Poznámka na závěr

Majitelé, kteří svůj iPhone ztratí, mohou buďto využít službu Najít iPhone k jeho sledování či nahlášení jeho ztráty nebo odcizení, nebo  mohou kontaktovat operátora. Neplatí zde žádné právo nálezce a neexistuje jediný důvod pro ponechání si přístroje, který patří někomu jinému.