HomeJablečné novinkyJak využít Siri ke správě souborů v macOS Sierra

Jak využít Siri ke správě souborů v macOS Sierra

S macOS Sierra přinesl Apple do svých počítačů přišla i dlouho a netrpělivě očekávaná funkce v podobě hlasové asistentky Siri. Vzhledem k tomu, že desktopová Siri zatím v počátečním stádiu, má své jisté mouchy, ke spoustě účelů ale poslouží výtečně – patří mezi ně i správa souborů. Jednou ze schopností Siri v macOS Sierra je i možnost správy souborů na základě hlasových příkazů. V dnešním návodu si povíme, jak tuto funkci využít na maximum a svou práci na Macu tak co nejvíce zefektivnit.

Hey Siri, help me!

Začněte spuštěním Siri. To můžete provést kliknutím na ikonu Siri v Docku nebo v menu v horní části obrazovky, dlouhým stisknutím klávesové zkratky Cmd + mezerník, nebo hlasovým příkazem.

Příkazy

Zkuste začít příkazem „Show me files“ – zobrazí se vám defaultně naposledy použité soubory. Příkaz můžete pochopitelně konkretizovat zadáním data („from last week/month/year“). Na screenshotu můžete vidět, že Siri s přehledem zvládne vyhledat soubory, upravené či stažené ve zcela konkrétním časovém období. Stejně tak můžete Siri požádat, aby vám ukázala soubory, stažené či upravené jen jedním konkrétním uživatelem.

This slideshow requires JavaScript.

 

Když si nemůžete vzpomenout na název

Hledáte soubor, na jehož název si nemůžete vzpomenout? Žádný problém, pomůže vám Siri – tedy v případě, že jste si jisti alespoň částí názvu daného souboru. Zkuste Siri zadat příkaz „Show me files containing…“, a vyhledá pro vás všechny soubory, které obsahují daný řetězec.

snimek-obrazovky-2016-12-21-v-14-45-45

Vyhledávání obrázků

Při vyhledávání obrázků a fotografií vám Siri otevře výsledky přímo v aplikaci Fotky, kde je pak můžete snáze spravovat.

Tip na závěr

Chcete mít přehled ve výsledcích vyhledávání a chcete je mít neustále po ruce? Stiskněte malé tlačítko se symbolem „+“ v pravém horním rohu okna s výsledky vyhledávání. Výsledky se uloží do Oznamovacího centra, odkud k nim můžete kdykoliv získat přístup.

snimek-obrazovky-2016-12-21-v-15-43-26