HomeJablečné novinkyMalware na Macu: Jak na něj?

Malware na Macu: Jak na něj?

Malware je u Macu velmi vzácnou záležitostí, nemůžeme ale popřít, že existuje. V dnešním článku si povíme, co je to malware na Macu, jaké má podoby, jak se mu bránit a jak se ho zbavit.

Malware je škodlivý software, který se na macOS a OS X vyskytuje skutečně vzácně. Určitě jste zaznamenali zprávy o ransomware útocích, jako je KeRanger, který napadal Macy prostřednictvím torrentového klienta Transmission. Jak se malwaru vyhnout a jak s ním bojovat, pokud dojde k napadení vašeho Macu? A jak malware odhalit?

Antivir na Macu?

Apple je velmi důsledný ve vydávání aktualizací softwaru, který dokáže odhalit a odstranit malware na Macu. Spíše než jakýkoliv antivirový program vám pomůže prevence, kterou si spolu s včasnou detekcí malwaru v dnešním článku probereme.

Co je malware a jak ho odhalit?

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že malware se od ostatních druhů škodlivého softwaru, jako jsou například viry, významně liší. Malware se nesnaží do vašeho Macu dostat bez vašeho vědomí. Je to škodlivý software, „tvářící se“ jako legitimní. Díky tomu ho uživatelé běžným způsobem nainstalují do svého Macu, a ve chvíli, kdy je nainstalován, začne se sběrem citlivých informací – většinou se jedná o údaje o platebních kartách a internetovém bankovnictví – které pak přeposílá útočníkovi na druhé straně sítě.

Problém je, že malware se často tváří jako produkt, který vás má malwaru zbavit. Nejznámějšími příklady jsou následující programy:

  • MacDefender
  • MacProtector
  • MacSecurity

Z na první pohled legitimní webové stránky vás malware přesměruje na falešnou stránku, která předstírá, že prohledává váš Mac v zájmu nalezení škodlivého softwaru. Poté je uživatel přinucen stáhnout program a pro jeho instalaci zadat své Apple ID a heslo. Čas od času se program tváří, že ve vašem Macu nalezl škodlivý software, a žádá vás o údaje k vaší platební kartě.

Jak odstranit malware na Macu

Zapamatujte si slovo ZDARMA. Za odstranění jakéhokoliv softwaru byste nikdy neměli platit. V žádném případě nikdy nikam nezadávejte jakékoliv údaje, zejména ty o vašich platebních kartách. Zejména v USA se často stává, že uživateli zavolá někdo, kdo tvrdí, že pracuje pro bezpečnostní firmu, která v jeho počítači odhalila škodlivý software, a žádá po něm údaje k platební kartě. Neexistuje nic jako nutnost placení za antivir pro Mac nebo za odstranění škodlivého softwaru. Spousta prověřených poskytovatelů antivirového softwaru nabízí své služby pro soukromníky zdarma.

Co tedy dělat, když vám nějaká webová stránka sdělí, že našla na vašem Macu škodlivý software? Ať už se oznámení týká škodlivého softwaru, malwaru nebo viru, proveďte následující kroky:

  • Ukončete webový prohlížeč. Pokud používáte prohlížeč Safari, zvolte v panelu nabídek v horní části obrazovky Safari -> Ukončit Safari. Pokud se vám nedaří prohlížeč zavřít klasickou cestou, klikněte na jeho ikonku v Docku pravým tlačítkem a zvolte „Vynutit ukončení“.
  • Otevřete složku Stahování a všechny instalační soubory, které neznáte, přesuňte do koše.
  • Klikněte pravým tlačítkem na ikonku koše a vysypte ho.
  • Na danou stránku se již nevracejte.

Jak se vyhnout útokům typu KeRanger

Ransomware je variantou malwaru. Není to tak dávno, co se uživatelé OS X nemuseli ransomwaru vůbec obávat, to se ale změnilo s příchodem KeRangeru, který útočil přes populární BitTorrentový klient Transmission. Ransomware stejně jako malware infikuje váš počítač, kde zašifruje soubory tak, že jsou absolutně nepoužitelné. Za jejich dešifrování požaduje určitou – poměrně vysokou – finanční částku. Většinou musí být uhrazena v bitcoinech na serveru v síti Tor.

Soubor s názvem „OSX.KeRanger.A“ se neznámým způsobem dostal do verze 2.90 programu Transmission, která se objevila ke stažení na oficiální stránce počátkem loňského března. Apple se pokusil KeRanger blokovat aktualizací systému XProtect.

 

first-fully-functional-mac-ransomware-spread-via-transmission-bittorrent-client-501411-3

 

Prevence malwaru

  • Ujistěte se, že máte aktuální verzi softwaru. Otevřete App Store -> Aktualizace a zvolte Aktualizovat vše.
  • Zapněte automatické aktualizace. Otevřete Předvolby systému -> App Store, a zaškrtněte možnost „Automaticky vyhledávat aktualizace“.

Snímek obrazovky 2017-02-09 v 14.28.51

 

  • Nastavte instalaci aplikací pouze od ověřených vývojářů. Klikněte na Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí. Klikněte na kartu Obecné a zaškrtněte „Povolit aplikace stažené z App Storu a od známých vývojářů“.Snímek obrazovky 2017-02-09 v 14.31.48
No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.